Nová terapeutická zahrada centra Pomněnka v Bohdíkově se jmenuje Bohumila

2. říjen 2019

Vlastní zeleninu, bylinky nebo třeba květiny můžou nově pěstovat mentálně postižení klienti šumperského centra sociálních služeb Pomněnka. To nedávno slavnostně otevřelo v nedalekém Bohdíkově terapeutickou zahradu Bohumila. Sloužit bude ale třeba i žákům místní školy.

V nově otevřené přírodní zahradě Bohumila v Bohdíkově je rušno. Záhony plné zeleniny, květin nebo mnoha druhů bylinek si přišli prohlédnout žáci základní školy i místní obyvatelé. A nechybí tu ani klienti šumperského centra sociálních služeb Pomněnka, kteří nadšeně vyjmenovávají, co všechno se tu už začalo pěstovat.

Terapeutická zahrada Bohumila v Bohdíkově

„Centrum sociálních služeb Pomněnka se stará o osoby s mentálním postižením, kteří zde provádí své pracovní terapie, relaxaci a environmentální výchovu. Je to vlastně kontakt s přírodou. Myslíme si, že příroda přináší uklidnění, relaxaci a pohodu,“ říká ředitelka centra Pomněnka Nataša Strakošová Vykydalová.

Za nápadem otevřít speciální terapeutickou zahradu stojí hlavně jeho pracovnice Vlasta Pavelková. „Máme plno dalších plánů. Konečně jsme dosáhli toho, že máme vlastní studnu, takže budeme dělat vlastní vodní svět nebo hmatové chodníčky,“ popisuje Pavelková.

Zahrada ale bude sloužit i místním obyvatelům, péči o ni si vyzkouší třeba i děti z bohdíkovské základní školy. „Ve škole se s dětmi rádi věnujeme environmentální výchově. Rádi využijeme tady tu plochu a pomůžeme s okopáváním, nebo s nějakými pracemi. Určitě to bude mít vliv i na naše děti, že kolem sebe uvidí něco pěkného. Myslím, že to hodně zkrášlí i samotný Bohdíkov,“ doplňuje ředitelka školy Alena Vokurková.

První produkty vypěstované v přírodní zahradě Bohumila můžou zájemci ochutnat už teď. Najdou je v šumperské prodejně sociálního podniku Dobroty z venkova.

Spustit audio