Nové průvodce shání zámek ve Velkých Losinách i jiné památky. Jaká kritéria by měl uchazeč splňovat a jaké benefity zaměstnavatelé nabízí

Zámek Velké Losiny
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zámek Velké Losiny

Pokud jste někdy toužili pracovat na hradě nebo zámku, teď máte velkou šanci si svůj sen splnit. Národní památkový ústav totiž aktuálně shání průvodce na příští návštěvnickou sezónu. Kvůli nízké nezaměstnanosti je jejich nábor čím dál náročnější. Brigádníky teď hledá celá řada českých památek, třeba zámek ve Velkých Losinách na Šumpersku.

„Výběrové řízení se skládá z přezkoušení průvodců. Zašleme jim průvodcovské texty, které musí rámcově umět. Potom s nimi jdeme do zámku a oni nám vyprávějí o obrazech a exponátech. My si zase děláme obrázek o tom, jaký ten průvodce asi bude,“ popisuje mi kastelánka zámku Velké Losiny Aneta Surmová. Kromě toho, že by se uchazeči měli orientovat v zámecké i české historii, samozřejmostí by měl být i dobrý hlasový projev a znalost cizího jazyka.

„Musí dobře artikulovat a vyslovovat. Mým krédem je také to, že když promluví nahoře na arkádě, musím ho slyšet dole v kanceláři,“ doplňuje Surmová. Konkrétně ve Velkých Losinách by na další sezónu potřebovali nabrat ideálně patnáct průvodců. Po loňské zkušenosti, kdy bylo zájemců málo, se tu letos rozhodli prodloužit dobu, do kdy je možné posílat životopisy. „Tyto žádosti přijímáme do 15. března, naše podmínka je 18 let věku,“ uzavírá kastelánka.

Sehnat sezónní pracovníky je v dnešní době náročné pro všechny zaměstnavatele. Národní památkový ústav se tak zájemce snaží nalákat na řadu benefitů. „Samozřejmě k tomu náleží odpovídající platové ohodnocení, ale především se jedná o práci v opravdu atraktivním prostředí. Mnoho objektů nabízí ubytování pro průvodce v areálu,“ říká mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hartmanová.

Průvodcovskou práci si vyzkoušela třeba i Hana Ďuráková. Podle ní je to ideální brigáda pro studenty. „Zdokonalila jsem se v komunikaci s klienty, které vidíte poprvé v životě a oni od vás něco očekávají. Každý den jsem komunikovala anglicky, takže jsem se zdokonalila i v angličtině. Navíc jsem byla každý den na čerstvém vzduchu, což také není k zahození,“ popisuje Ďuráková.

Průvodce kromě velkolosinského zámku právě shání i desítky dalších památek po celé republice. Třeba hrady Šternberk, Karlštejn nebo Rožmberk.