Nové re-use centrum v Zábřehu: funkční věci ze sběrného dvora nelikvidují, ale nabízejí k prodeji

14. srpen 2018

V Zábřehu se dali do boje s plýtváním. Místní technické služby založily první městské re-use centrum. Ve sběrném dvoře často končí funkční věci, které by ještě mohly posloužit. A právě takové věci se dostanou do bazaru v centru města, kde je technické služby nabídnou k prodeji. Výtěžek půjde na psí útulek.

Vešla jsem do takzvaného re-use bazaru v Zábřehu. Je tady vyskládané nejrůznější zboží, od kol přes školní tašky až po sekačky na trávu. Brzy by sem také mělo přibýt zboží, které lidé odevzdají na sběrném místě, a to pak bude označené nálepkou s nápisem „re-use“.

„Stetoskop jsme koupili, malá si ráda hraje na paní doktorku. Viděli jsme tu opravdový, tak jsem jí ho koupil ať má radost,“ říká pan Tomáš, který tu nakupuje se svou dcerou. „Autosedačku, sedačku na kolo, věci pro děti, které se točí pořád dokola a nechce se vám je kupovat za plnou cenu,“ dodává, co nejčastěji hledá v bazarech.

Zboží v zábřežském re-use bazaru

Přesunuli jsme se na sběrné místo v Leštinské ulici. Je tu se mnou i ředitel technických služeb Milan Doubravský. „Když občané tady ve sběrném dvoře odkládají tříděný odpad, jsou mezi ním i věci, které by se daly dále použít, to znamená sportovní vybavení, lyže, kola a tak dál. Aby to nějak vypadlo, tak jsme využili obchodu v centr  města, kde prodávali bazarové zboží,“ komentuje ředitel.

Jediné, co se nemůže odevzdávat do zdejšího centra, je drobná elektronika, elektrické nástroje nebo čalouněný nábytek. „Protože neznáme přesně tu historii a aby nedošlo k nějaké újmě, pro začátek jsme tyto věci z projektu vyjmuli. Nepředpokládám, že to bude velké množství, tuny, bavíme se o několika kusech, ale myslím si, že to má pro občany nějaký výchovný efekt,“ vysvětluje Doubravský.

Výtěžek z re-use centra plánují technické služby investovat do provozu místního psího útulku.

autor: sol
Spustit audio