Novou starostkou Města Libavá je Oldřiška Valtošová. Po nástupu do funkce nařídí audit hospodaření

17. říjen 2023 11:15

Novou starostkou Města Libavá na Olomoucku v pondělí zastupitelstvo zvolilo Oldřišku Valtošovou z uskupení Občané za změnu. Ve funkci nahradila Štěpánku Tichou (Nezávislá Libavá), která kvůli zpronevěře 407 tisíc korun z obecních peněz rezignovala k 30. září na post v čele této obce s pěti stovkami obyvatel.

Nová starostka po zvolení zastupitelům řekla, že nařídí nezávislý audit hospodaření obce. Volbu starostky v jednacím sále sledovaly zhruba tři desítky obyvatel Města Libavá. Valtošová byla jedinou kandidátkou.

Při vyšetřování se Tichá ke zpronevěře přiznala a vzniklou škodu uhradila. Státní zástupkyně proto její stíhání podmínečně zastavila. Valtošová se kvůli případu zpronevěry nedávno obrátila na Nejvyšší státní zastupitelství. Podmíněné zastavení trestního stíhání bývalé starostky prověřuje krajské státní zastupitelství. Tichá se z dnešního jednání zastupitelstva omluvila.

Čtěte také

Uskupení Občané za změnu se na volbě starosty dohodlo se členem zastupitelstva, který byl součástí bývalé koalice. Dva její představitelé dnes rezignovali na místo v devítičlenném zastupitelstvu.

Valtošová nařídí nezávislý audit hospodaření obce. Zároveň chce provést mimořádné inventury, aby vedení Města Libavá mělo přehled o majetku obce, jejích závazcích i pohledávkách. Zastupitelstvo odvolalo členy finančního a kontrolního výboru a zvolilo nové. Výbor by podle Valtošové měl důkladněji kontrolovat hospodaření obce. Nová starostka plánuje zlepšit informovanost o činnosti obecního úřadu. Transparentnost obce je to nejdůležitější. Tím lze zabránit spoustě věcí,“ podotkla.

Tichá v září ČTK řekla, že se rozhodla rezignovat poté, co o situaci v obci jednala s tehdejší opozicí. Mandát zastupitele si ponechala. Po dlouhém váhání jsem se rozhodla k tomuto kroku z důvodu zklidnění celé atmosféry na obci,“ uvedla Tichá. Po zveřejnění informací o zpronevěře a zastavení jejího stíhání se jí v září pokusila odvolat opozice, nezískala ale podporu. Tichá tehdy řekla, že všeho lituje, čin byl napraven a pravomocně uzavřen. Tichá stála v čele Města Libavá od roku 2016, kdy tato obec vznikla vyčlením z Vojenského újezdu Libavá.

Celková škoda vyčíslena na 400 tisíc korun

Podle usnesení žalobkyně uzavřela starostka například dohodu o provedení práce se svou matkou a svým synem, poté zadala příkaz, ať obec matce a synovi pošle peníze na bankovní účty, které ovládala. Šlo o více než 160 tisíc korun. Další fiktivní práce podle spisu starostka rozepisovala na lidi z obce, kteří však o tom neměli tušení. Na jejich smlouvy si brala peníze rovnou z obecní pokladny, většinou od 6000 do 10 tisíc korun měsíčně, uvedl server Seznam Zprávy. Celková škoda byla vyčíslena na více než 400 tisíc korun.

Ze zpronevěry byla obviněna Tichá a dvě pracovnice obecního úřadu. Všechny obviněné se v plném rozsahu doznaly, vyslovily lítost a projevily ochotu nahradit způsobenou škodu, čímž splnily podmínky pro zastavení stíhání. U soudu by jim hrozilo za zpronevěru až pět let vězení.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Zdroj: ČTK

Spustit audio

Související