Nový most přes řeku Moravu na Masarykově třídě v Olomouci se brzy otevře pro pěší. Zbytek staré konstrukce čeká demolice

1. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rejnok, nový most přes řeku Moravu v olomoucké Masarykově ulici

Už po Velikonocích se půlka nového mostu zvaného Rejnok na Masarykově třídě v Olomouci otevře chodcům. Současně začne i bourání zbytku staré mostní konstrukce přes řeku Moravu. To jsou novinky, které Olomoučany a návštěvníky města čekají v nejbližších dnech.

„Podle mě není co uspěchat. Hlavně ať to udělají dobře. To je stavba století,“ říká paní Jana, která cestou z nákupu a se psem na vodítku sleduje hemžení dělníků. V místě žije víc než tři čtvrtě století a proto i pragmaticky hodnotí, jestli jí stavební práce komplikují život. „Všechno se musí jednou obnovit. Je to, jakoby někdo nosil boty od deseti do padesáti roků, to nejde,“ vysvětluje Jana. Mostní konstrukce zvaná Rejnok jí ale připadá pro místo nepřiměřená. „Do tohoto prostředí se mi to moc nelíbí,“ dodává Jana.

Mluvčí investora Povodí Moravy Petr Chmelař už také sleduje stavebníky. Aby práce mohly pokračovat, ode dneška začnou vodohospodáři odpouštět nedaleký jez. „Důvod takzvané srážky hladiny na jezu je, abychom mohli provádět práce na starém mostu, který je potřeba zdemolovat. Půjde o demolici toho mostního pilíře a o zbytek přemostění, které stále slouží jako lávka pro pěší,“ popisuje Chmelař.

Během dubna pak převedou chodce z provizorní lávky na nový most. „Když se projdeme teď stávajícím koridorem, tak vidíme, že na tom Rejnoku vede koridor, kudy budou chodci chodit. Přesné datum, kdy k tomu dojde, neznáme. Bude to někdy po Velikonocích,“ uzavírá Chmelař.

Harmonogram prací i přes problémy s protiepidemickými opatřeními podle Petra Chmelaře jede podle plánu. V létě roku 2022 by pak mohl být most i s náplavkou hotový.

autor: bam
Spustit audio