Novým olomouckým arcibiskupem byl papežem jmenován biskup Josef Nuzík

9. únor 2024 12:22

Olomouckým arcibiskupem jmenoval papež František 57letého biskupa Josefa Nuzíka, administrátora olomoucké arcidiecéze.

V katedrále svatého Václava v Olomouci to v pátek oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Do úřadu bude Nuzík uveden v sobotu 13. dubna, řekl ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Místo metropolity moravského bylo uvolněné po odchodu Jana Graubnera, který se stal v polovině roku 2022 primasem českým.

Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal mezi osobnostmi apoštolský nuncius se svými spolupracovníky, výsledky konzultací předával do Vatikánu. Celý proces byl až dosud vázán mlčenlivostí. Biskup Nuzík po jmenování poděkoval za důvěru Bohu, ale také papeži Františkovi a apoštolskému nunciovi i celé nunciatuře, která proces jmenování vedla.

Josef Nuzík byl jmenován novým olomouckým arcibiskupem

Děkuji i vám všem, milí bratři a sestry, kteří jste se více než rok a půl na tento úmysl modlili. Možná se vám ta doba zdála už i dlouhá, byla ale důležitá - prosili jsme za potřebné vlastnosti pro diecézního biskupa. Vím, že je nemám, ale chci do nich s Boží pomocí dorůstat,“ uvedl biskup Nuzík.

Inaugurace, tedy uvedení do úřadu, je chystaná na sobotu 13. dubna, další podrobnosti o záležitostech souvisejících s převzetím arcibiskupského úřadu budou zveřejněny později, uvedl mluvčí arcibiskupství. Na počest jmenování nového olomouckého arcibiskupa byli požádáni duchovní správci farností, aby ve svých farnostech zajistili vyzvánění zvonů po dobu deseti minut, a to dnes mezi 13:00 a 18:00. Jmenování budou oznamovat také vyvěšené diecézní prapory.

Od léta 2022 byl administrátorem arcidiecéze

Biskup Nuzík pochází ze Strání na Uherskohradišťsku a po maturitě pracoval jako soustružník v Uherském Brodě. Kněžské svěcení přijal roku 1995 a působil v Novém Jičíně. Jeho dalšími působišti byly Luhačovice, Nivnice a Štípa u Zlína, v tomto posledním období byl také děkanem vizovického děkanátu. Od roku 2005 sloužil jako vicerektor kněžského semináře v Olomouci a roku 2009 jej arcibiskup Graubner jmenoval svým generálním vikářem. V červenci roku 2017 byl jmenován pomocným biskupem olomouckým, v létě roku 2022 byl po odchodu arcibiskupa Graubnera do Prahy zvolen administrátorem arcidiecéze.

Předchozí olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl v polovině května 2022 jmenován 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým. Pražským arcibiskupem se stal 2. července. Po jeho odchodu začal v olomoucké arcidiecézi zdlouhavý proces hledání jeho nástupce, který byl završen dnešním jmenováním biskupa Nuzíka do této funkce.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio