O české povaze, historii i zapomínání. Nejen o tom mluvil náš sváteční host Jan Šolc, bývalý poradce prezidenta Václava Havla

28. říjen 2020

Naším svátečním hostem byl Jan Šolc, vysokoškolský pedagog, zakladatel Etického fóra ČR, disident, mluvčí libereckého Občanského fóra, polistopadový poslanec Federálního shromáždění a spolupracovník Václava Havla.

Čtěte také

Jan Šolc je osobitým vypravěčem a pamětníkem událostí 20. století, kterých byl nejen svědkem, ale v mnoha momentech i aktérem. Do poválečného Liberce dostal už šestiletý, jako syn pražského lékaře, který byl na Liberecko povalaný na pozici policejního lékaře.

Dnes jednaosmdesátiletý Jan Šolc prožil ve městě pod Ještědem celý svůj život. Tedy svá studentská léta, učitelskou praxi, nucený odchod do dělnické profese a po Sametové revoluci i návrat do veřejného života a nejvyšší politiky.

Redaktor David Hamr s ním před časem natočil rozhovor k tématu 28. října a jeho aktérů, naší moderní státnosti i tématu současných výzev politiky a společnosti. 

autoři: David Hamr , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.