Do dluhové pasti se můžou dostat i lidé s vyššími příjmy, říká právník Jan Vetešník

16. duben 2019
Právní poradna

Dluhová past hrozí v okamžiku, kdy příjmy domácnosti převýší výdaje, které jsou potřebně k úhradě paušálních nákladů. „Bohužel se lidé často vyhýbají problémům nebo na ně správně nereagují,“ dodává Jan Vetešník.

Po potřebě vzdělávání volají právníci už nějakou dobu. Dostat se do dluhové pasti můžou lidé nezaviněně, ve většině případů si za ni můžou sami. „Mnohdy si chtějí za každou cenu zvýšit svůj životní standart a nepřemýšlejí, jestli na to mají nebo ne,“ vysvětluje olomoucký právník.

Insolvence počítá s aktivitou dlužníka, který musí vyvinout nějakou činnost, aby se do ní dostal. Pokud plní stanovené podmínky, odpustí se mu zbytek dluhu. Na rozdíl od exekuce, kde je snaha co nejvíce uspokojit věřitele.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.