O. Henry: Hlas trouby. Netradiční detektivka v jedinečném podání Karla Högera

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Höger v Československém rozhlasu

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka Hlas trouby je ryze detektivním příběhem, v němž svou roli hraje také ješitnost zločince a samozřejmě detektivova inteligence. Jde ovšem o poněkud netradiční povídku, neboť pachatel je od počátku znám. Potíž je v tom, že ho s detektivem váží dávné přátelské vtahy.

Výraz banánová republika používá kdekdo, málokdo však ví, že do běžného slovníku ho uvedl spisovatel O. Henry ve svém povídkovém románu Cabbages and Kings. Napsal ho v Hondurasu, kde se na přelomu let 1896 a 1897 bývalý pokladník První národní banky v Austinu půl roku skrýval před federální vládou USA kvůli zpronevěře. V hotelu ve městě Trujillo se tehdy zapsal jako William Sydney Porter, tak se totiž jmenoval, O. Henry přijde na svět až o několik let později.

03468772.jpeg

William Sydney Porter se narodil v severní Karolíně v roce 1862 a v klukovském věku si rád čítával Pohádky tisíce a jedné noci. Jako mladý příručí v drogerii svého strýce bavil zákazníky veselými karikaturami a skeči. Později se usadil v Austinu v Texasu, kde přispíval do místních novin, než se se svým společníkem pustil do vydávání vlastního časopisu Rolling Stone. To ještě pracoval v bance jako pokladník.

Časopis si však na sebe nevydělal, a tak se Porter stal redaktorem v Houston Post. Právě v té době byl obviněn ze zpronevěry. Porter byl duší dobrodruh, sotva za něho tchán vyplatil kauci, den před prvním stáním u soudu, sedl na vlak a ujel před spravedlností nejprve do New Orleansu a pak do Hondurasu. Po šesti měsících ho tu dostihla smutná zpráva o smrti jeho ženy. Navzdory následkům se vrátil do Austinu, kde byl zatčen a odsouzen k pěti letům vězení. Za mřížemi působil jako lékárník a posílal odtud své krátké povídky do časopisů pod různými pseudonymy.

Trvalou přízeň čtenářů si získal povídkou Vánoční dárek Hvízdavého Dicka, publikovanou v McClure’s Magazine v prosinci 1899. Čtenáři, kterým se zalíbil jeho styl krátkých povídek s překvapivou pointou a s barvitou galerií uvěřitelných postav a typů, jistě netušili, že je do té doby neznámý O. Henry psal ve vězení. Za dobré chování z něho vyšel již v roce 1891 a odjel za slávou „amerického de Maupassanta“ do New Yorku. Do své předčasné smrti v roce 1910, na níž měl podíl především alkohol, napsal bezmála čtyři stovky povídek. Vydávají se a čtou dodnes.

Čte: Karel Höger
Připravila: Eva Lenartová
Zvuk: Alois Josef Šťastný
Režie: Josef Červinka
Natočeno: 1975
autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová