Na patologii bývá velmi živo. Patologové nejčastěji určují či vyvracejí diagnózy pacientů

15. únor 2018

Patologické ústavy dnes hlavně zkoumají vzorky tkání živých pacientů. A těch vzorků jim chodí víc než dost.

Z kožního, z urologie, gynekologie a samozřejmě z operačních sálů posílají kolegové patologům k rozboru nejrůznější typy, formy i velikosti vzorků z těla pacienta. Slyšeli jste určitě o biopsii, případně o histologii nebo cytologii. Laboranti a lékaři na patologii pak sofistikovanými, téměř detektivními metodami stanovují, potvrzují či vyvracejí diagnózy – záněty, infekce, onkologické nálezy a mnohé jiné patologické stavy.

Termín: Nejpozději ihned, prosím    

Běžná práce s preparáty si obvykle žádá i určitou dobu přípravy či kultivace, nejčastěji několik dnů. Ne tak ovšem při peroperační diagnostice. Tady jde o situaci, kdy je pacient právě operován, je na sále a patolog zde ve zrychleném režimu, přímo v době operace určuje bioptický vzorek z jeho těla. Výsledky této peroperační diagnostiky rozhodují o dalším průběhu operace a leckdy samozřejmě o osudu pacienta.

Více o moderní patologii se dozvíte od prof. MUDr. Jiřího Ehrmanna, Ph.D. z Fakultní nemocnice Olomouc.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.