O pozemky kolem obchvatu Bludova se mají starat okolní obce. Starostové žádají kraj o pomoc

16. červenec 2018

Stavba obchvatu Bludova ještě nezačala, už teď ho ale provázejí problémy. Za údržbu přilehlých pozemků by měly platit okolní obce. Samosprávy ale tvrdí, že na údržbu nemají prostředky. Zdůrazňují současně, že na povinnost pečovat o pozemky je nikdo neupozornil. Silničáři chtějí se stavbou začít nejpozději do roku 2021.

„Zjistili jsme, že pásy, které přiléhají k tělesu komunikace, by měly převzít do svého vlastnictví obce a udržovat tyto pozemky tak, aby tam měli majitelé přístup ke svým pozemkům. To nás rozčílilo, protože to s námi nikdo předtím nekomunikoval a jedná se o pozemky, které jsou velmi špatně přístupné,“ komentuje starosta Dolních Studének Radim Sršeň z hnutí STAN. Tvrdí, že údržba přístupových cest může stát obec i desítky tisíc korun ročně.

Podle Ředitelství silnic a dálnic jde ale o běžný postup a informace si dotčené radnice mohly zjistit už během příprav. „Ředitelství silnic a dálnic nemůže nakupovat nebo aktivně obhospodařovat pozemky, které nenesou přímo dopravní stavbu nebo její zařízení či obslužnou cestu, nebo dokonce středisko správy a údržby silnic,“ vysvětluje mluvčí Jan Rýdl.

Dolní Studénky spolu se Sudkovem, se proto obrátily na kraj, aby jim s údržbou pomohl. Mluvčí hejtmanství, Eva Knajblová potvrdila, že se touhle otázkou úřad už zabývá. „Obce se obrátily na Olomoucký kraj s požadavkem nakoupení techniky na sečení trávy po dokončení stavby obchvatu. Požadavek obcí se nyní projednává ve vedení kraje. V současné době ještě není rozhodnuto o způsobu pomoci obcím na zajištění údržby pozemků,“ uvedla Knajblová.

Kdo naopak nemá pochopení pro výhrady některých radnic je vedení Bludova, přes který vede hlavní tah do Šumperka. „Když jsme před deseti lety stavěli kanalizaci a zastavili komunikaci 1/44 a pustili jsme těch 15 tisíc aut právě přes území těchto obcí, to znamená Sudkova a Dolních Studének, tak byli samozřejmě nemile překvapeni. Z toho usuzuji, že by si měli uvědomit jakousi sounáležitost s regionem a vyjít vstříc potřebám této velké stavby,“ dodává starosta Bludova Pavel Ston z ODS.

Obává, že dohady můžou plánovanou stavbu ohrozit. Radnice je proto údajně připravená i na to, se sama bude starat o okolní pozemky, které sousední obce nebudou chtít převzít a udržovat.

autor: sol
Spustit audio