O přechodu na nový vysílací standard DVB-T2 s Martinem Chodorou

27. leden 2020

V našem kraji přejdeme na nový vysílací standard DVB-T2 jako jedni z posledních, i tak panuje kolem celého tématu řada otázek, jako například: Proč se přechází? Kolik vás to bude stát a zda musíte kupovat nový televizor? Bude potřeba znovu naladit? Vyjasnit situaci nám přišel certifikovaný technik Martin Chodora.

Co je DVB-T2?
DVB-T2 (Digital Video Broadcasting) je standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače, které v roce 2020 zcela nahradí současný standard DVB-T.

Na nový standard pozemního televizního vysílání přechází celá Evropa. Uvolní se tak totiž vysílací frekvence pro rychlé mobilní sítě 5G.

Postup vypínání DVB-T v krajích

Jaké jsou přínosy nového vysílacího standardu?

DVB-T2 umožňuje přenos signálu ve vyšší kvalitě a přenos hybridní televize HbbTv, tedy kombinaci televizního vysílání a širokopásmového internetu. Podle Lukáše Poláka z webu Českého rozhlasu Digitální rádio ale ne všechny televize plánují využít možnosti šířit zdarma vyšší kvalitu obrazu, tedy například vysílat v HD nebo FullHD kvalitě.

autoři: Pavel Juráš , red
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.