Obce si pochvalují jednotný dopravní systém. Kraj podepsal poslední smlouvy se starosty

00951813.jpeg
00951813.jpeg
Především ušetřené peníze si pochvalují starostové obcí v Olomouckém kraji, které se připojily k takzvané sjednocené dopravní obslužnosti. Jednotné jízdné znamená úspory po kraj, obce i cestující.

„Podle toho starého jsme platili téměř půl milionu a teď platíme 75 korun na občana. Náměšť má před dva tisíce obyvatel, takže vidíte, že to je velký skok, že jsme hodně ušetřili,“ říká například starostka Náměště na Hané, Marta Husičková z ODS.

Jako nezbytný krok k integraci označuje sjednocení náměstek hejtmana Alois Mačák z ČSSD.

Důležité je podle něj to, že díky společným soutěžím mohou ušetřit i menší obce: „Občan Olomouckého kraje na jednu jízdenku procestuje celý Olomoucký kraj. Chceme, aby dopravní obslužnost, která Olomoucký kraj stojí ročně zhruba jednu miliardu korun, se nám zlevnila. Kdyby soutěžily obce zvlášť a soutěžil kraj zvlášť, tak ta cena bude podstatně vyšší. Ne všechny obce, hlavně ty menší, jsou připraveny konkurovat těm jednotlivým dopravcům a ta výběrová řízení vypsat.“

Přesto mají k systému některé obce stále ještě výhrady. Řešit je chtějí postupně: „My máme problém v tom, že jsme na okraji okresu Přerov a myslím, že v současné době ta dojížďka do Olomouce je větší než do Přerova. Ty spoje do Olomouce jsou velmi malé. Takže tady zůstává ten pozůstatek toho okresního města. Nějaké připomínky jsme dávali, protože spousta lidí jezdí autem, takhle by přímý spoj nebo větší nabídku přivítali,“ myslí si starosta Veselíčka Tomáš Šulák ze sdružení Za veselejší Veselíčko.