Objev olomouckých ornitologů zpochybňuje techniky jednoho z nejstarších pokusů v biologii

23. březen 2015

Více než 200 let hledají ornitologové pomocí experimentů odpověď na otázku, proč ptáci některá vejce podstrčená ptačími parazity do svých hnízd přijmou a jiná ne. Nikoho však nenapadlo, že rozhodnutí hostitelské samičky závisí i na tom, zda výzkumníka u svého hnízda nachytá při činu.

O změnu se postarali vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, díky nimž se možná budou měnit dlouho zavedené metodiky pokusů.

V nové studii publikované v Scientific Reports přicházejí s překvapivým zjištěním. Pokud ptáci vidí vědce, jak podstrkuje vejce do jejich hnízda, mnohem častěji se nechtěného „dárku“ zbaví.

Poznají ptáci, že jim někdo do hnízda podstrčil cizí vejce? Ornitolog Tomáš Grim byl hostem Zory Ježkové.

  • Poznají ptáci, že jim někdo do hnízda podstrčil cizí vejce? Ornitolog Tomáš Grim byl hostem Zory
    Ježkové.
    " style="">
    Poznají ptáci, že jim někdo do hnízda podstrčil cizí vejce? Ornitolog Tomáš Grim byl hostem Zory
    Ježkové.
    " style="">
    Poznají ptáci, že jim někdo do hnízda podstrčil cizí vejce? Ornitolog Tomáš Grim byl hostem Zory
    Ježkové.
0:00
/
0:00

Olomoučtí ornitologové Daniel Hanley, Peter Samaš, Josef Heryán a Tomáš Grim a jejich kolega z newyorské The City University Mark E. Hauber se zaměřili na kosy a drozdy. Zkoumali zhruba 350 hnízd v Olomouci a okolí, kde oba druhy žijí přirozeně, a na Novém Zélandu, kam byli lidmi vysazeni před stoletím a půl. Zatímco drozdí samičky jsou více plaché a po vyrušení vědcem odletěly z dohledu, některé samice kosa zůstaly nedaleko.