Oblíbený samoobslužný výčep piva v Rakové u Konice je mimo provoz, prý byl nezákonný. Majitel se brání

28. srpen 2023 09:30

Samovýčep piva v Rakové u Konice na Prostějovsku otevřel majitel tamního minipivovaru během covidové pandemie před třemi lety. Výčep oblíbený mezi místními i turisty teď ale zavřeli inspektoři Státní zemědělské a potravinové inspekce. Nestačila jim čtečka občanských průkazů. Takový prodej podle nich nesplňuje podmínky zákona. Majitel se chce proti rozhodnutí bránit.

„Lidé si tady mohli načepovat naše piva,“ ukazuje Petr Hajkr, spoluzakladatel Velkorakovského minipivovaru, na samovýčep, který už tři roky provozuje v Rakové u Konice na Prostějovsku.

Teď je přelepený cedulkou „Mimo provoz“. V polovině srpna totiž samovýčep zavřeli inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Důvod? „Podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek je prodej alkoholu v prodejních automatech zcela zakázán,“ vysvětlil referent mediální komunikace Marek Bartík.

Kontrola věku pomocí občanského průkazu

Inspektoři samovýčep piva uzavřeli i přes to, že Petr Hajkr na něm má nainstalovanou čtečku občanských průkazů. „Vyzve vás to k tomu, abyste si zkontrolovala věk. Projedete občankou terminál a rozsvítí se buď zelená, nebo červená dioda. Když červená, nesplňujete plnoletost,“ popisuje Hajkr.

V takovém případě si lidé pivo načepovat nemohli. Podle Bartíka to ale není dostatečná ochrana. „Zákon neuvádí výjimky pro automaty s ověřováním občanského průkazu nebo podobnou technologií,“ dodává Bartík.

Samoobslužný výčep v Rakové u Konice

Petr Hajkr proto k samovýčepu instaloval také kameru, pomocí které může zákazníka oslovit. Ani to podle jeho slov inspektorům nestačilo. Poukazuje přitom na to, že v Česku fungují stovky podobných míst, kromě samovýčepů třeba lesní bary nebo samoobslužné prodejny.

Brání se také tomu, že by samovýčep byl automatem, ze kterého zákon prodej alkoholu zakazuje. „Předali jsme to právním zástupcům společně s několika vlastníky samovýčepu po celé republice. Snažíme se dokázat, že to je tzv. samoobslužná prodejna. A na základě samoobslužné prodejny funguje v naší republice X obchodů,“ říká Hajkr.

 Snažíme se dokázat, že to je tzv. samoobslužná prodejna. A na základě samoobslužné prodejny funguje v naší republice X obchodů.
Petr Hajkr, majitel samoobslužného výčepu

Zákon podle Bartíka neobsahuje definici prodejního automatu. Pokud ale lidé zboží nakupují prostřednictvím přístroje, kam vkládají peníze, je podle něj nesporné, že se o automat jedná. Petr Hajkr s takovým výkladem nesouhlasí a snaží se rozhodnutí zvrátit. „Nás tíží jedna palčivá věc, a to, že je zrovna sezona. A ta sezona za měsíc nemusí být, takže je potřeba řešit to operativně a rychle,“ dodává Hajkr.

Inspektoři podle Bartíka neplánují plošné kontroly podobných míst. Na konkrétní místa vyráží zejména na podnět spotřebitele.

Samoobslužný výčep v Rakové u Konice

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio