Obří model lidského srdce v Olomouci. Interaktivní exponát přibližuje fungování klíčového orgánu
V interaktivním vědeckém centru olomoucké univerzity Pevnost poznání je nově k vidění dvoumetrový model lidského srdce. Lidé se díky němu dozví podrobnosti o proudění krve nebo taky o infarktu myokardu. Nemoci srdce a cév jsou v Česku dlouhodobě jednou z nejčastějších příčin úmrtí.
Model je interaktivní a obsahuje červené čidlo, které umožňuje změřit si tepovou frekvenci. „Jeho rychlost leccos napoví,“ vysvětluje autorka modelu a studentka medicíny Nina Kadášová. Exponát rovněž umožňuje simulaci přerušení toku krve v koronárních cévách, tedy vzniku infarktu myokardu. Ve výšce očí je umístěn monitor, který návštěvíkům poskytuje další podrobné informace.
Vzdělávání pro děti i dospělé
Model je součástí větší expozice o lidském těle, která zahrnuje také obří maketu mozku, krevního řečiště nebo oka. Je navržen tak, aby zaujal jak děti, tak dospělé. „Například zde jsme u slajdu přiřazovacího úkolu, kde si můžete vyzkoušet přiřadit různé anatomické údaje k srdci a zjistit, zda jste se trefili správně,“ popisuje Kadášová jednu z interaktivních funkcí modelu.
Pro studentku medicíny je tento projekt i užitečnou zkouškou popularizace vědy. „Je to pro mě zkouška, zda budu jako budoucí lékař schopna pacientům srozumitelně vysvětlit jejich zdravotní stav,“ dodává.
Trválý a odolný model
Model je vyroben z tvrzeného polystyrenu, který je pokryt epoxidovou vrstvou a namalován tak, aby co nejvěrněji odpovídal reálnému lidskému srdci. „Měl by to být opravdu pevný materiál, který vydrží dlouhou dobu,“ uvádí Kadášová. Celá jeho výroba trvala zhruba tři měsíce a model se stal jednou z nejoblíbenějších atrakcí expozice.
Podle programového ředitele Pevnosti poznání Romana Chvátala patří k nejvyhledávanějším exponátům. „Je to velice atraktivní část expozice. Návštěvíci ji mají opravdu rádi. Většina modelů je navíc koncipována tak, aby do nich mohli lidé fyzicky vstoupit,“ vysvětluje Chvátal.
Výtvor studentů Univerzity Palackého
Veškeré modely v expozici, včetně interaktivního srdce, vznikly v dílnách Pevnosti poznání. Jejich návrhy vytvořili vyučující nebo studenti Univerzity Palackého. Expozice o lidském těle byla dříve rozšířena i o model lidské kůže, torzo těla nebo dokonce o zubařské křeslo, které je podle Chvátala mezi dětskými návštěvníky velice populární: „Většinou mají děti strach ze zubaře, ale tady se nemusejí bát. Zubařské křeslo je opravdu většinou v obležení,“ dodal.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.
Související
-
Focení polární záře je velký zážitek, rozplývá se fotografka a zdravotní sestra Michaela Glücková
„Příroda nás pořád něčím překvapuje a já mám štěstí, že toho můžu být svědkem,“ prohlašuje sestra z Kardiochirurgické kliniky olomoucké Fakultní nemocnice, která...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mzdy v Česku jsou nízké, minimální mzda 20 800 korun na důstojné živobytí nestačí, říká Prokop
-
Prezidentův řidič naboural opilý. Obvinila ho inspekce a vedení ochranky jej odstavilo z práce
-
‚Toto prohlášení škodí mírovým jednáním.‘ Trump vyčetl Zelenskému, že neuzná okupaci Krymu
-
Ani preventivní opatření nevyloučí šikanu na 100 procent, říká ministr Bek k případu v Hodoníně