Obyvatelé přerovské ubytovny si musí hledat nový domov. Radnice budovu prodává kvůli jejímu neutěšenému stavu soukromému investorovi

Přerovská ubytovna ČČK pro sociálně slabé
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přerovská ubytovna ČČK pro sociálně slabé

Po nové střeše nad hlavou se musí poohlédnout více než čtyři desítky obyvatel ubytovny pro sociálně slabé v Přerově. Město totiž vypovědělo Českému červenému kříži, který zařízení provozuje, nájemní smlouvu. Budova je ve špatném stavu, radnice ji nechá srovnat se zemi a pozemek prodá soukromému investorovi. Podle jeho plánu na parcele vznikne zahradnické centrum. Rozhodnutí města padlo už v minulém volebního období. Současná opozice v zastupitelstvu s tím nesouhlasí.

Důchodce Miroslav Raclavský v ubytovně bydlí už více než rok. V jedné místnosti žije spolu s dalšími třemi muži. Zpráva, že město chce ubytovnu srovnat se zemí, ho překvapila „Přišlo to nečekaně, naopak jsme byli ujišťováni, že pokračování bude,“ říká Raclavský. V nejistotě se teď ocitla i Marcela Miková. „Teď už prostě nevím kam půjdu a co se mnou bude,“ říká Miková.

Ve vybraných částech města magistrát vyhlásil bezdoplatkové zóny. Najít pro klienty ubytovny náhradní bydlení tak nebude jednoduché, potvrzuje vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci Marta Šintáková. „Obávám se, že pro všech 44 lidí nebudeme schopni úplně naplnit jejich představu,“ dodává Šintáková.

Rozhodnutí zrušit ubytovnu bude likvidační i pro jejího provozovatele oblastní pobočku Českého červeného kříže. Říká jeho tamní ředitelka Eva Mezírková Barešová. „Ukončením ubytovny přijdeme o zásadní finanční podporu. Jsme nezisková organizace a dotace nejsou žádné,“ přibližuje ředitelka.

S tím ostře nesouhlasí přerovská opozice. Taky Helena Netopilová volená koalicí Společně pro Přerov a Piráti. „Červený kříž je skutečně tím humanitárním poskytovatelem péče. Je na místě, aby ubytovnu vedla taková organizace místo obchodníků s chudobou,“ dodala Netopilová.

„Jedná se o další možné spolupráci, jak zachovat působnost Českého červeného kříže na území města Přerova. Jednání teprve probíhají a já nemohu dělat předčasné závěry,“ reaguje náměstek přerovského primátora Michal Zácha z ODS.

Oficiální výpověď Český červený kříž od města už ale obdržel poštou. Ubytovnu má vyklidit k 30. červnu.