Obyvatelé Riegrovy ulice v centru Olomouce volají po zavedení bezdoplatkové zóny. Slibují si od ní, že jim pomůže od hluku a znečištěných chodníků

21. únor 2020

Část obyvatel historického jádra Olomouce usiluje o vytvoření bezdoplatkové zóny v Riegrově ulici. Důvodem je především ubytovna, která v ní sídlí. Vedení města kvůli dlouhodobým stížnostem a peticím posílá na místo sociální pracovníky. Ti budou situaci monitorovat do září. Rozhodnutí, zda bezdoplatková zóna v ulici vznikne či nikoliv, padne do konce roku.

„Pokálení, zvratky u výloh, každé ráno musím čistit poplivanou výlohu,“ popisuje dennodenní zkušenosti majitelka butiku a také obyvatelka Riegrovy ulice Dagmar Šnýdlová, když odstraňuje stopy po nočních návštěvnících místního baru. Přes den zase dělají hluk obyvatelé a především děti z ubytovny. Ulici mají za hřiště. Podle prodavačky z obchodu s tabákovým zbožím to nepůsobí dobře ani na desítky turistů, kteří tudy míří nejčastěji k památce UNESCO-ke Sloupu Nejsvětější Trojice, která je na dohled.

Členové komise místní části proto odhlasovali, že chtějí v ulici zavést bezdoplatkovou zónu. Radní teď zadali sociálnímu odboru, aby situaci posoudil. Podle vedoucího Michala Majera v ubytovně je sto třicet míst, aktuálně 40 dětí a zbytek dospělých. Lidé se tu střídají zhruba po roce až dvou. „Je tam skutečně větší koncentrace lidí, kteří jsou v hmotné nouzi, ale nedá se říct, že by se v té ubytovně koncentrovali lidé, kteří neposílají svoje děti do školy,“ říká Majer.

Bezdoplatkové zóny
Obec může vyhlásit v místech, kde se narušuje veřejný pořádek, ohrožují děti či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, oblastí s nežádoucími jevy. V této zóně pak noví žadatelé nedostanou doplatek na bydlení. Bezdoplatkové zóny souvisí s takzvanými vyloučenými lokalitami, kterých v Česku přibývá.

zdroj: cs.wikipedia.org

Druhým problémem je noční bar. „Jde o opilé návštěvníky ulice, kteří tam dělají nepořádek,“ dodává náměstkyně primátora za ANO Eva Kolářová. A slibuje, že se budou ještě víc snažit ulici hned po ránu uklízet a místo bude pod větším dohledem policie. Současně spolupracuje v obou ohniscích s terénními pracovníky společnosti Podané ruce. Už dva roky pracují podle Davida Bezdomnikova s dospělými i s dětmi v ubytovně. „Spousta našich klientů neskončí třeba na ulici nebo v horším bydlení, naopak se nám daří posunovat klienty i do běžného bydlení,“ říká Bezdomnikov. Novinkou bude po domluvě s majitelem i terénní práce přímo v nočním baru. „Budeme v nočních hodinách pracovat přímo s účastníky těch party,“ dodává.

Krajním řešením situace by bylo podle náměstkyně Kolářové zkrácení provozní doby baru. Podle Michala Majera by jim vyhlášení bezdoplatkové zóny sice ulehčilo práci, lidem v nouzi by to ale nepomohlo. Jestli ulice Riegrova splňuje podmínky pro vyhlášení bezdoplatkové zóny, posoudí sociální odbor do září. Konečné slovo budou mít ale radní, vyjádří se do konce roku.

autor: bam
Spustit audio