Obyvatelé Riegrovy ulice v centru Olomouce volají po zavedení bezdoplatkové zóny. Slibují si od ní, že jim pomůže od hluku a znečištěných chodníků

Riegrova ulice v Olomouci
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Riegrova ulice v Olomouci

Část obyvatel historického jádra Olomouce usiluje o vytvoření bezdoplatkové zóny v Riegrově ulici. Důvodem je především ubytovna, která v ní sídlí. Vedení města kvůli dlouhodobým stížnostem a peticím posílá na místo sociální pracovníky. Ti budou situaci monitorovat do září. Rozhodnutí, zda bezdoplatková zóna v ulici vznikne či nikoliv, padne do konce roku.

„Pokálení, zvratky u výloh, každé ráno musím čistit poplivanou výlohu,“ popisuje dennodenní zkušenosti majitelka butiku a také obyvatelka Riegrovy ulice Dagmar Šnýdlová, když odstraňuje stopy po nočních návštěvnících místního baru. Přes den zase dělají hluk obyvatelé a především děti z ubytovny. Ulici mají za hřiště. Podle prodavačky z obchodu s tabákovým zbožím to nepůsobí dobře ani na desítky turistů, kteří tudy míří nejčastěji k památce UNESCO-ke Sloupu Nejsvětější Trojice, která je na dohled.

Členové komise místní části proto odhlasovali, že chtějí v ulici zavést bezdoplatkovou zónu. Radní teď zadali sociálnímu odboru, aby situaci posoudil. Podle vedoucího Michala Majera v ubytovně je sto třicet míst, aktuálně 40 dětí a zbytek dospělých. Lidé se tu střídají zhruba po roce až dvou. „Je tam skutečně větší koncentrace lidí, kteří jsou v hmotné nouzi, ale nedá se říct, že by se v té ubytovně koncentrovali lidé, kteří neposílají svoje děti do školy,“ říká Majer.

Bezdoplatkové zóny
Obec může vyhlásit v místech, kde se narušuje veřejný pořádek, ohrožují děti či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, oblastí s nežádoucími jevy. V této zóně pak noví žadatelé nedostanou doplatek na bydlení. Bezdoplatkové zóny souvisí s takzvanými vyloučenými lokalitami, kterých v Česku přibývá.

zdroj: cs.wikipedia.org

Druhým problémem je noční bar. „Jde o opilé návštěvníky ulice, kteří tam dělají nepořádek,“ dodává náměstkyně primátora za ANO Eva Kolářová. A slibuje, že se budou ještě víc snažit ulici hned po ránu uklízet a místo bude pod větším dohledem policie. Současně spolupracuje v obou ohniscích s terénními pracovníky společnosti Podané ruce. Už dva roky pracují podle Davida Bezdomnikova s dospělými i s dětmi v ubytovně. „Spousta našich klientů neskončí třeba na ulici nebo v horším bydlení, naopak se nám daří posunovat klienty i do běžného bydlení,“ říká Bezdomnikov. Novinkou bude po domluvě s majitelem i terénní práce přímo v nočním baru. „Budeme v nočních hodinách pracovat přímo s účastníky těch party,“ dodává.

Krajním řešením situace by bylo podle náměstkyně Kolářové zkrácení provozní doby baru. Podle Michala Majera by jim vyhlášení bezdoplatkové zóny sice ulehčilo práci, lidem v nouzi by to ale nepomohlo. Jestli ulice Riegrova splňuje podmínky pro vyhlášení bezdoplatkové zóny, posoudí sociální odbor do září. Konečné slovo budou mít ale radní, vyjádří se do konce roku.