Obyvatele Šumvaldu trápí noční přejezdy zemědělské techniky. Farmáři stížnosti chápou a snaží se hluk mírnit

25. červenec 2019

Noční přejezdy kombajnů a traktorů trápí především o žních obyvatele Šumvaldu na Olomoucku. Vedení obce už kvůli stížnostem vyvolala jednání se zemědělci. Ti se snaží hluk v nočních hodinách mírnit.

Zvuky kombajnů, traktorů a jiné zemědělské techniky jsou pro obyvatele Šumvaldu na Olomoucku běžné. Vesnice je totiž stejně jako mnoho dalších obcí na Hané obklopená poli. Části zdejších obyvatel ale hluk způsobený přejezdy těžkých strojů vadil. 

„Těžké traktory s kovovými vlečkami dělají velký hluk. Vyřadit je z provozu asi nejde, to by nebylo jak zásobovat kravín a farmu,“ říká jeden z místních David Hubáček. Na neúnosnou situaci si stěžovali obyvatelé obce především po loňských žních, potvrzuje starosta Šumvaldu Josef Šenk z ODS.
„Nejhorší to bylo v loňském roce, protože to bylo extrémní sucho a plodiny dozrávaly jedna po druhé, dá se říct, že to bylo tři měsíce v kuse. Sklizeň probíhala často i dvacet čtyři hodin denně, takže od deseti večer do šesti ráno byla ta největší zátěž,“ popisuje starosta.

Problémy starosta řešil se společností Úsovsko. Ta u obce chová dobytek. Její předseda Jiří Milek přislíbil zlepšení situace. „Dnes jsou traktory rychlé, umí jet i 45 kilometrů v hodině. Dohodli jsme se, aby traktoristé jezdili do 30 kilometrů za hodinu a omezili jsme noční práce. Od deseti večer do šesti ráno jsme omezili tok materiálu přes obec,“ jmenuje některá z opatření Jiří Milek. Chce také dobudovat polní cesty, po kterých by zemědělské stroje mohly Šumvald objíždět. Plán ale podle něj komplikuje zdlouhavý proces pozemkových úprav.

autor: bas
Spustit audio