Oceněná městská knihovna v Šumperku se zdaleka neomezuje jen na půjčování knížek
Masarykova městská knihovna v Šumperku je jedním z center kulturního života okresního města pod hradbou Jeseníků. Nejen proto uspěla v celostátní anketě městských knihoven, kdy se za loňský rok umístila na druhém místě.
Knihovna v Šumperku existuje už 135 let. Původně byla, jako celé město německá. Část fondu má knihovna v němčině k dispozici i dnes. Mezi zájemce patří studenti, ale i příslušníci německé menšiny, kteří zde stále bydlí. Kromě toho je ve fondu knihovny i literatura pedagogická, kterou si vypůjčují studenti i pedagogové z celé ČR.
Poměrně nedávno do fondu knihovny přibyla i unikátní knihovna dlouholetého šumperského památkáře a historika Karla Čunderleho. Je v ní nejen beletrie či unikátní knihy s tématy vojenské historie, ale zejména množství odborných publikací z oblasti obnovy památek a památkové péče.
Knihovna však disponuje i klasickým půjčovním fondem pro děti i dospělé. I když mezi hlavní klienty patří zejména malé děti a senioři, roste například počet zájemců o literaturu mezi muži středního věku. Zvláštní skupinou jsou dálkoví řidiči bažící zejména po mluveném slově.
Kromě knihovnických sužeb však knihovna nezanedbává ani osvětu a kulturní akce. Koncerty, čtení, besedy s autory či divadlo, to vše zde má místo. Centrem setkávání se stala také zdejší kavárna, kterou provozuje Pomněnka, která se věnuje práci s handicapovanými lidmi, kteří zde i obsluhují.
V Knihovně však najdeme i dva sály a několik kluboven sloužících místním spolkům. Je zde k dispozici internet a také unikátní dvoreček, který se stává centrem kulturního života pod širým nebem.
A bez zajímavosti není ani nádvoří před knihovnou, které zdobí socha T.G. Masaryka od Jiřího Jílka, lavička Václava Havla a strom Olgy Havlové. Je to příjemné místo k posezení při návštěvě Šumperka i v době, kdy je knihovna mimo provoz.
Další podrobnosti ze života Masarykovy městské knihovny v Šumperku představuje další díl cyklu Přímo z místa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.