Oči, zbraně každé ženy. Lesk jim dodá víno, píše se v časopise ze začátku minulého století

Mám pro vás dnes zajímavý článek z časopisu Rodina z roku 1903: Kdo z nás by neznal čarovné moci krásných očí. Oko ženy není jen její ozdobou, jest také její zbraní.

Svým zrakem dovede k sobě žena připoutati osoby sympatické a na druhé straně odraditi protivné smělce. Oči mají dva velké nepřátele. Prach a únavu.

Únavě vyhneme se tím, že nikdy večer nečteme. Umělé světlo ničí lesk očí. Nečteme ani v železničním voze. A vůbec, nečteme denně mnoho, raději uvažujeme o přečteném.

Chcete-li mít krásné oči, pijte víno po každém jídle. Nemnoho však! Nejvíce půl druhé sklenky. Přemíra pití protká vaše oči a bělmo červenými žilkami. A oči takové ženy líbiti se nemohou žádnému muži. Každá doba má to své.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.