Od pěti let jsem hrál na klavír, říká profesor Petr Fiala, zakladatel Českého filharmonického sboru Brno
Vést organizačně i umělecky filharmonický sbor s mezinárodním renomé je činnost na „dva úvazky“ a já ji musím zastat sám. Někdy je to skoro „nadlidský“ úkol, ale častěji radost a uspokojení, říká profesor Petr Fiala, zakladatel Českého filharmonického sboru Brno.
Pochází z velmi početné rodiny jako nejstarší ze třinácti dětí. Rodiče nebyli profesionální hudebníci, ale měli krásný vztah k hudbě a doma se vždy hojně muzicírovalo. Přesto se po maturitě hlásil ke studiu chemie na vysoké škole. Přijímací zkoušky udělal, ale kvůli kádrovému posudku nebyl přijat. A hudba se mu přeci jen stala životním posláním.
Petr Fiala patří mezi nejvíce uznávané sbormistry světové úrovně. Zároveň je ceněna i jeho skladatelská činnost, je autorem asi 150 skladeb a laureátem řady národních i mezinárodních soutěží. Dále se věnuje dirigování, pedagogicky působí na brněnské konzervatoři, i jako lektor dirigentských kurzů a člen mezinárodních porot.
Pod jeho vedením se Český filharmonický sbor Brno propracoval mezi špičková evropská tělesa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...