Od Pradědu na Hanou: Bučina pod Františkovou myslivnou
Mnohé poklady jesenické přírody zůstávají člověku, a to dokonce i takovému, který se v horách pohybuje často, ukryty pod pokličkou všudypřítomné zeleně. Ano, občas má člověk pocit, že to zelené kolem je prostě normální stav a že ho nemůže nic překvapit. Takovým místem je i Bučina pod Františkovou myslivnou.
Najdeme ji poměrně daleko od lidské civilizace. Abychom se k ní dostali, musíme absolvovat dlouhou cestu údolím Divoké Desné až do míst, kde toto údolí, stejně jako sama řeka, tedy zde spíše nevelký potok, spadá z prudkých svahů Kamzičníku do údolí. Právě tady, na levém břehu řeky, se zvedají svahy až do sedla, kde stojí jedna z nejkrásnějších jesenických loveckých chat – Františkova myslivna.
Své jméno dostala po staviteli Franzi, příslušníku známé podnikatelské rodiny Kleinů z Vizmberka. Právě on vybudoval chatu, která byla cílem loveckých výprav nejen jeho samotného, ale dokonce i korunovaných hlav v čele s císařem Františkem Josefem I.
Když by vás současný majitel chaty nechal vystoupit na malou terasu otočenou k Pradědu (mimochodem, je to jeden z nejkrásnějších pohledů na tuto horu), tak přímo pod sebou najdete horskou paseku a v místě, kde se paseka zlomí do prudkého svahu, začíná lesní porost Bučiny. A také rezervace, která se rozkládá na celkové výměře 25 a půl hektaru v nadmořské výšce mezi 960 - 1180 metry.
To je samo o sobě zajímavé, protože mluvíme o bukovém lese, místy dokonce pralese a ten zde zasahuje do výšky přes 1100 metrů. To není zcela obvyklé. Už vůbec není obvyklé, že se zde bučina zachovala téměř v původní podobě. Místo je jen velmi těžce přístupné pro techniku, ale i pro samotného člověka. Jakákoliv těžba dřeva by zde byla nesmírně náročná, a i proto naši předkové nechávali zdejší les osudu.
Tak tady vedle sebe stojí staleté velikány vedle mladíků starých třeba jen 50 let a pod nimi se v horském větru třepotá buková drobotina vyrostlá z bukvic vysemeněných zdejšími stromy. V ní pomalu zetlívá dřevo těch stromů, které polámaly zimní bouře.
Na Bučinu pod Františkovu myslivnu se vydáme v pátek 8. listopadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.