Od Pradědu na Hanou: Svatá voda u Cakova

28. březen 2012

V místech, kde Haná začíná stoupat do vrcholků Drahanské vrchoviny, leží odpradávna vesnička Cakov.

Když si zadáte toto jméno do vyhledávače na internetu, téměř každý odkaz mluví o zdejší posvátné studánce nazývané Svatá voda. A tak se Mirek Kobza vypravil na výzvědy, aby zjistil, jak to s tou zdejší proslavenou studánkou vlastně je.

Z vlastního Cakova vyšlapal úzkou silničkou do kopce k osadě Nové Dvory a tam pochopil, že najít Svatou vodu bez pomoci místních nebude vůbec jednoduché. Na rozcestníku ho sice šipka posílala vpravo k lesu, dál už ale nic. Chvíli se motal, až se zašel optat k jednomu ze dvou domů stojících stranou od osady. A ejhle, ukázalo se, že ona studánka se nachází v údolíčku hned za zahradou těchto domů směrem zpět k Cakovu.

Stačí tedy sejít na dno malé roklinky a přijdete na plácek, jemuž vévodí zděná kaplička a pod ní studánka, z níž vyvěrá chuťově trošku nahořklá, přesto však docela osvěžující voda. Studánka zde prýští od nepaměti a místní lidé jí připisovali zázračnou moc.

Za legendami, kterými je obestřena vás Mirek vezme ve čtvrtek 29. března.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.