Od Pradědu na Hanou: Těžba grafitu na Staroměstsku
Staroměstsko je odpradávna známé jako místo, kde se těžilo podzemní bohatství. Vždyť i název města – ten původní zněl Goldek – tedy Zlatý kout.
Mirek Kobza nás ale pozve za bohatstvím skrytým v podzemí Staroměstska, které má barvu pekelně černou. Jedná se grafit - surovinu, se kterou jsme se setkávali od školních let v tužkách, a která je hlavně důležitá pro rozvoj průmyslu, energetiky i dalších odvětví.
Ložiska grafitu se podle geologických map rozkládají v oblasti mezi Ostružnou, Brannou, Šléglovem, Starým Městem pod Sněžníkem a Malým a Velký Vrbnem. Grafit je nerostem, který podle odborníku vznikal přeměnou usazených hornin vesměs organického původu. Může být ale i původu magmatického.
Narozdíl od těžby kovů, rozkvět dolování tuhy, jak se též grafitu říká, datujeme kolem kolem roku 1800. Ne, že by se tato surovina občas netěžila i dříve, ale v té době se začalo těžit průmyslově a vznikají první grafitové sloje.
Více se dozvíte v našem vysílání v pátek 9. března.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.