Od Pradědu na Hanou: Tunklova hraniční strouha na Zábřežsku
Vodní díla vybudovaná lidskou rukou budí dodnes zaslouženou pozornost. Nemusí jít jen o gigantické vodní nádrže, ale třeba o kanály používané k plavbě či pouze k přivedení vody pro závlahu, k vodním dílům či mlýnům a elektrárnám.
Kdo se kdy poprvé rozhodl změnit přirozený tok řeky nebo potoka, aby si jej přivedl blíže ke svým příbytkům, se už patrně nedozvíme. Některá vodní díla i na našem území jsou však velmi stará a to je i případ toho, ke kterému nás Mirek Kobza pozve ve čtvrtek 12. července – k Tunklově hraniční strouze.
Jak již název napovídá, její budování má na svědomí rod Tunklů ze Zábřeha a Brníčka.. Strouha, která sloužila k napájení rybniční soustavy Závořického rybníka, kdysi největší na Zábřežsku, který se rozkládal mezi Zábřehem a Postřelmověm, počíná hezky daleko.
Když si dnes představíme stavbu kanálu třeba pro vodní elektrárnu, má pár set metrů, snad něco přes kilometr. Hraniční strouha dnes měří přes deset kilometrů a to je skutečně úctyhodné.
Více se dozvíte v naší rozhlasové pohlednici v 8:40 a nebo v repríze v 15:40.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.