Od vysvěcení kostela Panny Marie Sněžné v Olomouci uplynula tři staletí

6. červen 2016

Tři sta let v téměř nezměněné podobě slaví barokní chrám Panny Marie Sněžné v Olomouci. Je spojený s působením jezuitského řádu, zároveň je i kostelem univerzitním. Významné milníky a osobnosti v jeho historii připomíná speciální výstava v Muzeu umění.

„Stále je to místo, kam přicházejí studenti, kteří na univerzitě studují. Případně, pokud jsou nějaká výročí spojená s univerzitou, tak také náš kostel je součástí těchto oslav,“ říká současný farář Petr Havlíček.

Tři sta let v téměř nezměněné podobě slaví barokní chrám Panny Marie Sněžné v Olomouci. Jeho historii si teď můžete připomenout na výstavě v Muzeu umění. Natáčela Blanka Mazalová

  • Tři sta let v téměř nezměněné podobě slaví barokní chrám Panny Marie Sněžné v Olomouci. Jeho historii si teď můžete připomenout na výstavě v Muzeu umění. Natáčela Blanka
    Mazalová
    " style="">
    Tři sta let v téměř nezměněné podobě slaví barokní chrám Panny Marie Sněžné v Olomouci. Jeho historii si teď můžete připomenout na výstavě v Muzeu umění. Natáčela Blanka
    Mazalová
    " style="">
    Tři sta let v téměř nezměněné podobě slaví barokní chrám Panny Marie Sněžné v Olomouci. Jeho historii si teď můžete připomenout na výstavě v Muzeu umění. Natáčela Blanka
    Mazalová
0:00
/
0:00

Protože historie kostela souvisí s jezuitským řádem, převzala výstava motto Tovaryšstva Ježíšova Ad maiorem Dei gloriam, tedy K větší slávě Boží.

V ambitu tak najdeme díla především ukrytá v depozitářích. „Z nejstarších památek to bude pozdně gotický ukřižovaný Kristus, pak z depozitáře jeden z velkých obrazů sv. Ignáce, jak poučuje děti o náboženství, poté menší obraz sv. Ignáce, cyklus maleb o sv. Anně,“ říká farář.

Petra Havlíčka hned doplnila kurátorka výstavy Simona Jemelková: „Připomněla bych ještě mimořádnou sochu kající se Máří Magdaleny. To je socha, která je přímo z kostela, není z depozitáře. Tím, že je na vyvýšeném, temnějším místě, tak není tak zřejmá. Jde ovšem o mimořádné dílo olomouckého sochaře Filipa Sattlera. Je pro mě také osobně důležitý devoční obraz sv. Anny, protože v minulosti sehrál velkou roli ve společenství Olomoučanů, protože zde bylo velké bratrstvo sv. Anny. To je skutečnost poměrně zapomenutá. Ví se, že u katedrály je kaple sv. Anny, ale úcta ke sv. Anně je trochu ve stínu sv. Pavlíny, patronky Olomouce. Dřív tomu tak ale nebylo. Takže i tímto to chceme připomenout.“

Výstava k výročí Kostela Panny Marie Sněžné

Chrám byl vždy těsně spjatý se vzděláním, hudbou, divadlem a kulturním a společenským životem Olomoučanů vůbec.

Proto se výstava a výročí kostela přirozeně spojí i se známými Olomouckými barokními slavnostmi. Do kostela se tak po dlouhé době vrátí i nefalšované barokní divadlo v replikách původních kulis.

autor: bam