Okolo češtiny: Advent

5. prosinec 2011

Domníváte se, že slova advent, konvence, prevence či eventuální spolu nijak nesouvisí? Chyba lávky - všechna vyjmenovaná slova mají společný kořen v latinském slovese venire.

Úterní jazykové okénko bohemisty Ondřeje Bláhy bude jak jinak než jazykově adventní, i když advent a Vánoce už jsou v současnosti spíš předmětem všelijakých marketingových strategií, tahů a akcí.

Advent je ale slovo, které pochází z dob, kdy o marketingu nebylo ani vidu, ani slechu. Je původu latinského - jeho originální podoba v latině je adventus a znamená totéž co české slovo příchod. Advent je v církevním roce dobou přípravy na Vánoce, a to spíš přípravy duchovní než hmotné.

Už naši staročeští předkové ale měli pro advent i své vlastní, domácí pojmenování. Říkali mu příštie a je to jen varianty dnešního slova příchod. Adventní jazykové okénko Okolo češtiny si poslechněte 6. prosince.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.