Okolo češtiny: Poslouchat

11. prosinec 2011

Slovní zásoba češtiny se obohacuje různými způsoby. Od odvozování pomocí přípon a předpon, přes skládání až po přejímání slov z cizích jazyků. Na jeden nenápadný způsob upozorní v jazykovém okénku Českého rozhlasu Olomouc Okolo češtiny bohemista Ondřej Bláha.

Čeština si tak trochu pomáhá i tím, že všelijak rozšiřuje a modifikuje významy už existujících slov. Ukážeme si to na jednom příkladě.

Sloveso poslouchat má základní význam – něco slyšet. Když se ale teenager zeptá „Co posloucháš?“ – je to otázka, která zahrnuje víc než jen dotaz na oblíbenou hudbu. Podle toho, co poslouchám vyjadřuji i svůj světonázor. A třetí význam nás může vrátit do období dětství či rodičovství. „Ty mě vůbec neposloucháš!“, zní častá výtka.

Poslouchat, znamená otevřít se kultivujícímu vlivu okolí a nechat na sebe působit to dobré. I to znamená poslouchat. A proto poslouchejme – k adventu i k Vánocím se to obzvlášť hodí.

V útěrý 13. prosince.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.