Okouzlující Sima Martausová a její skvělý koncert v Olomouci

26. březen 2015

Přírodní písničkářský úkaz ze Slovenska má jméno Sima Martausová. Často se v souvislosti s ní mluví o nové Janě Kirschner, třeba i proto, že oběma pomáhal otevřít dveře showbusinessu Jožko Šebo.

Už v 19 letech Sima přihlásila svou písničku do soutěže Gospeltalent 2009 a uspěla. Dodalo jí to víru ve vlastní autorské a interpretační schopnosti, debutové album "Vyzliecť si člověka" vydala v roce 2011.

Podobně jako u Jany Kirschner ale skutečný úspěch přišel až s dvojkou. V následujícím roce Simu Martausovou oslovil manažer Jožo Šebo, který ji postavil kapelu ze špičkových muzikantů a začal točit její nové písně.

Deska "Dobrý deň, to som ja" v roce 2013 získala platinu a zpěvačka ceny Objev roku jak od kritiků, tak od posluchačů. Dodnes vzpomínám, jak mi ještě před vydáním Šebo pouštěl v dodávce před Rozhlasem písničku "Normálny život" z na CD vypáleného masteru neznámé zpěvačky a ptal se, co na to říkám. Bylo znát, že jeho nos na talenty zase správně zavětřil.

V závěru loňského roku vyšlo v pořadí třetí album "Na pravom poludní" a rovnou můžu napsat, že kouzlo se nikam neztratilo. Písničky mají duši, nevtíravý hitový potenciál a jen absolutní hluchota dramaturgů českých rádií je k nám ještě nepustila.

Objevte písničkářský poklad, což je (aniž bych chtěl parafrázovat reklamu) k nezaplacení.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.