Oldřich Daněk: VRAŽDA V OLOMOUCI

r_2100x1400_regiony.png

pondělí 03.02.2003 až pátek 14.02.2003

Rozhlasová úprava: Jan Sulovský
Hudba: Daniel Forró
Zvuk: Zdeněk Slavotínek
Záznam a střih: Zdeněk Prchlík
Režie: Petr Dufek

Až na přelom 13. a 14. století nás zavede děj historické detektivky odhalující okolnosti královraždy, která citelně poznamenala další vývoj českého státu. Trojice pan Tomáš z Náměstí, mnich Tiburtius a lazebnice Hatava nás provede všemi zákrutami a temnými zákoutími příběhu z pera známého českého spisovatele a dramatika Oldřicha Daňka (1927 - 2000) "Vražda v Olomouci".

Autorem rozhlasové úpravy je Jan Sulovský, který zvolil svébytně rozhlasový inscenační postup, založený na konfrontaci dobových faktů, předkládaných vypravěčem, s pozdějšími informacemi, jež jsou s vraždou krále Václava III. v roce 1306 spojovány dnes a které se dozvíme prostřednictvím zpravodaje a publicisty.

Mezi nesporné přednosti této desetidílné dramatizace patří jak velmi věrné zachycení atmosféry doby bezkráleví, tak i zárodků událostí, které se po smrti posledního Přemyslovce do Českého království přivalily.

Rozhlasového nastudování se v roce 1996 ujal režisér Petr Dufek, pod jehož vedením uslyšíte Miroslava Hrušku, Karla Nováka, Františka Řeháka, Ivanu Koktovou, Naďu Chrobokovou, Radko Choce, Vladimíra Hrabala, Josefa Bartoně, Mikuláše Pánka a mnohé další.

"Vraždu v Olomouci" vysíláme vždy ve všedních dnech, od pondělí 3. do pátku 14. února 2003 v rámci společného Českomoravského večera Českého rozhlasu 2-Praha, Českého rozhlasu Olomouc, Českého rozhlasu Brno, Českého rozhlasu Ostrava, Českého rozhlasu České Budějovice a Českého rozhlasu Hradec Králové. Opona historického divadla světa se otevře vždy ve 22:02.