Olomoucká opozice obvinila úředníky magistrátu z účelového oddalování projednání změn územního plánu, které se týkají výškových limitů staveb

23. květen 2019

Část olomoucké opozice obvinila úředníky magistrátu, že účelově oddalují projednání změny územního plánu města ohledně výškových limitů budov v blízkosti historického centra. Úředníci to odmítají.

Zavedení limitů by mělo negativní dopad i na plánovanou stavbu výškové budovy Šantovka Tower. Její investor by přitom mohl získat územní povolení už tento měsíc, tvrdí zastupitelé opozičního hnutí ProOlomouc. Požadují proto svolání mimořádného zastupitelstva a vydání stavební uzávěry v lokalitě, ve které má Šantovka Tower stát. 

„Protože úřad územního plánování nedělá práci, kterou má, olomoučtí zastupitelé nemohou už tři čtvrtě roku projednat změnu číslo 2 územního plánu Olomouce, to se jedná výškových limitů v té lokalitě, kde má vzniknout Šantovka tower,“ říká Tomáš Pejpek z opozičního hnutí ProOlomouc. Opírá se přitom hlavně o nedávné sdělení krajského úřadu o nečinnosti olomouckého odboru územního rozvoje.

„Krajský úřad olomouckého kraje spatřuje nečinnost úřadu územního plánování magistrátu města Olomouce v tom, že v období od srpna 2018 do ledna 2019 nepředložil materiál, který se týká pořízení změny číslo 2 územního plánu města Olomouc k projednání zastupitelstvu města Olomouc,“ upřesňuje mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová.

Podle Pejpka tak hrozí, že projekt Šantovka Tower získá územní rozhodnutí ještě dřív, než začnou platit výškové limity, se kterými změna územního plánu počítá.

Vedoucí odboru územního rozvoje Marek Černý údajnou účelovost odmítá a nesouhlasí ani s vyjádřením kraje. „K tomu sdělení krajského úřadu dle mého názoru v té úrovni, kde konstatuje nečinnost na podzim loňského roku, tak se domnívám, že ani krajský úřad nezohlednil veškeré skutečnosti, které se v té době odehrávaly,“ říká Marek Černý

Jak potvrdil olomoucký primátor Miroslav Žbánek z hnutí ANO, požadavky části opozice na svolání mimořádného zastupitelstva a vyhlášení dočasné stavební uzávěry, se bude zabývat rada města na svém červnovém zasedání. „V této chvíli to neumím posoudit, problematika je natolik složitá, že k ní potřebujeme mít stanovisko státní správy,“ říká Žbánek a zároveň doplňuje, že projednávání změny územního plánu je už teď na programu řádného červnového zasedání zastupitelstva.

Spustit audio