Olomoucká protialkoholní záchytná stanice se potýká s neplatiči. Pobyt v zařízení totiž uhradí jen menší část klientů

alkohol, alkoholik, alkoholismus, závislost
alkohol, alkoholik, alkoholismus, závislost

Na protialkoholní záchytné stanici v olomoucké Vojenské nemocnici skončilo loni zhruba šestnáct set lidí. Po vystřízlivění ale větší část z nich za svůj pobyt nezaplatila a peníze neposlala ani později.

„Jsme v místnosti určené pro ženy, nachází se tu dvě postele pevně přichycené k zemi a opatřené kurty,“ ukazuje mi jeden z pokojů záchytky primář psychiatrického oddělení vojenské nemocnice Zdeněk Faldyna. Zdejší záchytná stanice je jedinou v Olomouckém kraji, lidi v silně podnapilém stavu sem tedy vozí z celého regionu. V průměru tu denně přijmou v průměru čtyři klienty. Na kolik je pobyt na záchytce vyjde?

„Zachyceným je vystavena faktura na 2500 korun a jsou poučeni, že pokud ji zaplatí do tří dnů, mohou zaplatit jen 1600 korun,“ upřesňuje primář Zdeněk Faldyna. Podle ředitele nemocnice Martina Svobody nocleh uhradí jen malá část lidí.

„Na místě nebo v kratším časovém úseku zaplatí 21 procent zachycených, ze zbylých 79 procent se soudně nebo exekucí daří vymoct asi 30 procent," říká Martin Svoboda s tím, že za 12 let provozu stanice se její pohledávky vyšplhaly už na zhruba 40 milionů korun. Přibližně polovinu této částky představují samotné dluhy neplatičů, druhou náklady na vymáhání.

„Každou částku nad tisíc korun, což je velmi rychle, předáváme soudu, soud vydá platební rozkaz. Dlužník může zaplatit, pokud nezaplatí, tak dáváme ještě jednu výzvu, nakonec to jde exekutorovi, ten posílá ještě jednu výzvu a pak následuje exekuce, pokud je z čeho,“ vysvětluje ředitel nemocnice.

Podle personálu záchranky by další očekávaný růst pohledávek mohl zpomalit platební terminál, díky němuž by klienti mohli pobyt zaplatit na místě kartou.  O jeho pořízení nemocnice uvažuje.