Olomoucká Vojenská nemocnice otevře do konce roku ojediněné komunitní centrum pro válečné veterány. Půjde teprve o druhé zařízení svého druhu v Česku

8. červen 2019

Recepce místo výčepu, kancelář v bývalé kuchyni. A místo štamgastů vojáci se zkušenostmi ze zahraničních misí. Řeč je o někdejší restauraci U Huberta v olomouckém Armádním domě, ve které letos vznikne ojedinělé Komunitní centrum pro válečné veterány. Otevře ho Vojenská nemocnice.

„Válečný veterán je voják Armády České republiky, který plnil úkoly v zahraniční misi. Samozřejmě je schválen zákon o válečných veteránech a tam jsou přesně stanovené podmínky, kdo může být válečný veterán,“ vysvětluje velitel olomoucké posádky Alois Kadlčík. V Česku má nyní tento status na 16 000 lidí. Větší část tvoří účastníci novodobých misí. A jen v olomouckém kraji, kde sídlí druhá největší posádka v republice, jich je přes 2000. Letos pro ně v Olomouci vznikne speciální komunitní centrum.

„Ta hlavní činnost bude v gesci Vojenské nemocnice Olomouc, ale bude to provozováno v prostorách domu armády Olomouc, kde se dosud nacházela restaurace U Huberta. Ty prostory budeme adaptovat,“ přibližuje ředitel olomoucké Vojenské nemocnice Martin Svoboda.

Veteráni mají podle Svobody často problém s návratem do běžného života, s nalezením práce, mohou se potýkat s psychickými potížemi. V centru jim budou připraveni pomoci. Nebude ale pouze pro ně. „Potíže se nemusí týkat pouze vojáka, ale i jeho blízkých v době, kdy je nasazen, nebo když dojde ke zranění čí úmrtí, tak chceme být těm blízkým k pomoci,“ popisuje ředitel.

Kromě toho budou v místě probíhat i besedy a přednášky pro veřejnost.
„To bude zaměřeno na osvětu a propagaci veteránského hnutí a veteránské myšlenky nejen směrem do armády, ale také směrem k veřejnosti, takové budování branné ho povědomí ve školách a podobně,“ popisuje Martin Svoboda. Otevření centra plánuje na závěr letošního roku a přijde na zhruba 4 miliony korun. Bude druhým takovým zařízením v Česku, další funguje pouze v Brně.

autor: bas
Spustit audio