Olomoucká zoo letos zatím jako jediná zahrada v České republice odchovala hrabáče kapského
Pracovníci olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku letos odchovali zatím jako jediní v Česku hrabáče kapského. I když zprvu měli olomoučtí chovatelé o mládě hrabáče obavy, teď už mládě váží přes 18 kilogramů. A tak chovatelé oficiálně mládě představili.
A protože jsou to noční savci, museli maminku s mládětem nejdřív probrat. „Byť hrabáči oplývají aktivitou až za soumraku, kdy se probouzí, tak jsou výjimky, které můžeme udělat. A jak vidíte, tak připravený pokrm jim velmi chutnal a myslím si, že i když se jim ten biorytmus v rámci jednoho dne nepatrně narušil, tak nám to odpustí za to dobré, co dostali,“ sleduje hodování matky hrabáče mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
Hrabáče v olomoucké zoo chovají šest let
Olomoucká zoologická zahrada se chovem těchto zvířat začala zabývat v roce 2017. „Za tu dobu se podařilo odchovat už druhé mládě. A nutno podotknout, že odchov hrabáčů v zajetí je velkým chovatelským oříškem, takže o to jsme raději, že toto mládě je životaschopné a můžeme říct, že se odchov vydařil,“ dodává Gronská.
Chovatelé zatím neví, jestli se v Olomouci narodila samička nebo sameček. Čekají na výsledky genetického testu. Ať už je to tak či onak, mládě si zatím pochutnává na mateřském mléce.
Mláďata se podařilo odchovat zatím jen v sedmi evropských zahradách. V Česku se návštěvníci s hrabáčem kapským můžou potkat kromě Olomouce jen v Praze, Plzni a Dvoře Králové.
Čím je hrabáč zajímavý? Poslechněte si kompletní reportáž ve výše přiloženém audiu.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy
-
Ubrat Mlsnovi, přidat neziskovkám. Piráti chtějí vyčlenit v rozpočtu na boj s korupcí extra 8 milionů
-
Trestat bezdomovce? Ten nápad je odtržený od reality, kritizuje Hrabu výzkumnice
-
To nejtěžší je začít a udělat první krok. Problémy lze vždycky řešit, říká předseda litvínovského ekospolku