Olomoucká zoo letos zatím jako jediná zahrada v České republice odchovala hrabáče kapského

20. červenec 2023 07:45

Pracovníci olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku letos odchovali zatím jako jediní v Česku hrabáče kapského. I když zprvu měli olomoučtí chovatelé o mládě hrabáče obavy, teď už mládě váží přes 18 kilogramů. A tak chovatelé oficiálně mládě představili. 

A protože jsou to noční savci, museli maminku s mládětem nejdřív probrat. „Byť hrabáči oplývají aktivitou až za soumraku, kdy se probouzí, tak jsou výjimky, které můžeme udělat. A jak vidíte, tak připravený pokrm jim velmi chutnal a myslím si, že i když se jim ten biorytmus v rámci jednoho dne nepatrně narušil, tak nám to odpustí za to dobré, co dostali,“ sleduje hodování matky hrabáče mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Hrabáče v olomoucké zoo chovají šest let

Olomoucká zoologická zahrada se chovem těchto zvířat začala zabývat v roce 2017. „Za tu dobu se podařilo odchovat už druhé mládě. A nutno podotknout, že odchov hrabáčů v zajetí je velkým chovatelským oříškem, takže o to jsme raději, že toto mládě je životaschopné a můžeme říct, že se odchov vydařil,“ dodává Gronská.

Mládě hrabáče kapského

Chovatelé zatím neví, jestli se v Olomouci narodila samička nebo sameček. Čekají na výsledky genetického testu. Ať už je to tak či onak, mládě si zatím pochutnává na mateřském mléce.

Mláďata se podařilo odchovat zatím jen v sedmi evropských zahradách. V Česku se návštěvníci s hrabáčem kapským můžou potkat kromě Olomouce jen v Praze, Plzni a Dvoře Králové.

Čím je hrabáč zajímavý? Poslechněte si kompletní reportáž ve výše přiloženém audiu.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio