Olomoucká zoo po roční pauze obnovila chov gepardů, získala dva samce

3. srpen 2023 10:46

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce po roční přestávce obnovila chov gepardů. Kočkovité šelmy byly do areálu zoo přivezeny ve středu a už se prohánějí ve výběhu. ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská. Olomoucká zoo chová gepardy od roku 1999 a dosud úspěšně odchovala 12 mláďat.

Olomoucká zoo se k těmto zvířatům po roční pauze způsobené úhynem posledních jedinců nyní vrací, a to v podobě hned dvou samců. Jedná se o bratry, kteří se narodili v roce 2016 v zoo Boras ve Švédsku a od roku 2018 pobývali v Zoo Dvůr Králové nad Labem,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková.

Rozmnožování gepardů v zajetí není snadné

Ve volné přírodě se gepardů štíhlých kvůli ztrátě přirozeného prostředí a ilegálnímu obchodu se zvířaty pohybuje posledních 7500 jedinců. Jedná se tedy o nejohroženější kočku Afriky,“ řekla Gronská. Rozmnožování gepardů v zajetí není jednoduché, jelikož budoucí pár je třeba chovat odděleně. Nesmí se slyšet, vidět ani cítit. Jinak se mohou považovat za sourozence a nepáří se,“ podotkla Gronská.

Nesmí se slyšet, vidět ani cítit. Jinak se mohou považovat za sourozence a nepáří se.
Mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská

Olomoucká zoo na ploše 42 hektarů chová 1591 zvířat 386 druhů. Loni v zoo odchovali 250 mláďat. Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku v roce 2022 prošlo 367 711 návštěvníků, meziročně o 463 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Zdroj: ČTK

Spustit audio

Související