Olomoucké fakultní nemocnici akutně chybí krev. Přijďte darovat, apeluje vedení transfuzního oddělení

2. srpen 2023 09:24

Transfuzní oddělení olomoucké fakultní nemocnice hlásí nedostatek dárců krve. Výpadky způsobily dovolené i větší počet odložených chirurgických zákroků. Kolik litrů krve nemocnici chybí a o které krevní skupiny mají zdravotníci největší zájem?

„Chodím už asi 15 let. Tehdy jsme zašli darovat s kamarádem. On sice přestal chodit, ale mně to zůstalo. Člověk udělá něco dobrého pro ostatní lidi, nikdy navíc neví, kdy bude krev nebo plazmu sám potřebovat,“ říká pan Marcel, který do fakultní nemocnice v Olomouci chodí darovat i pětkrát ročně.

Takových by transfuzní oddělení potřebovalo víc. „Naše zásoby se budou čím dál tím víc tenčit. Vyplývá to i z toho, že minulý týden jsme odebrali jenom 101 litrů krve, ale vydali jsme 201 litrů, takže jsme v minusu,“ uvádí primářka Dana Galuszková.

Podle ní je velkým problémem ubývající počet prvodárců, které se nedaří oslovit. Podle stavu zásob je největší nedostatek krevních skupin  A + a A -. Přijít ale můžou dárci s jakoukoliv krevní skupinou.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Autor: Martin Pospíšek

Spustit audio