Olomoucký kraj vyčlení peníze na preventivní hubení komárů

11. duben 2013

Olomoucký kraj dá peníze obcím v Litovelském Pomoraví na preventivní hubení komárů. Litovel, Mladeč, Červenka, Střeň, Náklo a Příkazy tak mohou dostat příspěvek na úhradu poloviny nákladů, maximálně ale 200 tisíc korun.

Obce tak budou letos komáry hubit už ve stádiu larev. Tento postup v minulosti odmítala Správa Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, letos ho ale ochránci schválili.

Obce podle náměstka hejtmana Michaela Symerského (KSČM) proti komárům použijí speciální biologický přípravek, který účinkuje pouze na larvy komárů a letecky látku rozptýlí.

„Kraj na jejich likvidaci přispíval již v minulosti, například po záplavách v roce 2010 dal jeden a čtvrt milionu. Navržený způsob preventivního hubení komářích larev na líhništích je ohleduplnější jak ve vztahu k životnímu prostředí, tak k lidskému zdraví,“ říká Symerský a dodává:

„A zejména je potom mnohem efektivnější než likvidace volně létajících komárů v intravilánech obcí. V současné době není možno stanovit, zda v letošním roce bude potřeba čerpat tuto částku, zdali bude hrozit kalamitní přemnožení komárů.“

autor: bam
Spustit audio