Olomoučtí historici jako první probádali český poválečný exil v Austrálii
Doslova pionýrský počin mají na kontě tři olomoučtí historici. Jako první prozkoumali poválečný exil v Austrálii a vydali o něm knížku, kterou právě dnes pokřtí.
Austrálie se po druhé světové válce překvapivě stala zemí, která přijala největší počet exulantů z Evropy. Právě česká komunita se pak u protinožců výrazně angažovala v boji proti komunismu.
„Když pan profesor Miller odjížděl do Austrálie přednášet, tak jsem mu řekl, aby se podíval, jestli tam nenajde něco o našich exulantech. On nejen, že se podíval, ale přijel už s návrhem projektu,“ popisuje historik Miloš Trapl, jak vznikla, v Česku průkopnická, knížka o neprobádaném tématu.
Podle rektora olomoucké univerzity Jaroslava Millera trpěl australský exil syndromem zapadlých vlastenců: „O budoucnosti komunistického bloku, potažmo Československa se rozhodovalo v Americe a v západní Evropě, takže australský exil byl trošku izolovaný a ani Rada svobodného Československa v Americe s představiteli exilu v Austrálii příliš intenzivně nekomunikovala,“ říká.
Proč byla Austrálie k utečencům tak vstřícná, vysvětluje Miloš Trapl: „Jelikož Amerika, to bylo deset let čekání na to, aby se tam mohli dostat. Kanada pět let. Austrálie proti tomu udělala jednu akci, že přijala v letech 1949 až 1952 utečence, pokud podepsali revers, že budou dva roky pracovat tam, kde si to bude australská vláda vyžadovat.“
Podle Jaroslava Millera nebyl australský exil příliš bohatý, přesto se tu dobře organizovaná komunita výrazně angažovala v boji proti komunismu: „Český a slovenský exil v Austrálii se v podstatě omezoval na občasné demonstrace, které se staly častějšími po Pražském jaru. Každý rok v srpnu demonstroval před sovětským velvyslanectvím. Omezoval se na protesty proti akcím československé vlády, proti misím československých komunistických funkcionářů v Austrálii. Zároveň ale český exil v Austrálii provozoval možná jeden z nejlepších exilových časopisů vůbec, který se jmenoval Hlas domova.“
Exulanti v Austrálii pomáhali domácímu disentu také po vzniku Charty 77. Řada Čechů dosáhla v Austrálii světového věhlasu. Závratnou kariéru tam udělal například zakladatel pražského symfonického orchestru FOK Rudolf Pekárek nebo olympionik Antonín Šponar, který trénoval australské národní mužstvo a ukázal Australanům krásy alpského lyžování.
Dějiny českého exilu v Austrálii, které zmapovali olomoučtí historici, jsou tak dosud nevyprávěným příběhem mnoha individuálních osudů. Jsou ale i moderní kolektivní pamětí Čechů a Moravanů.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: ‚Stát každý rok vydělá na penzích asi 85 miliard.‘ Dezinformátoři lžou o důchodové reformě
-
Na podezřelého z útoku v Magdeburku byl vydán zatykač. Muž čelí obvinění z pětinásobné vraždy
-
‚Jsme rádi, že se o pohlaví zatím bavíme věcně,‘ zní z většiny mládežnických organizací politických stran
-
K neziskovému sektoru jsem tíhla odmala. Ta práce je odměňující, říká trenérka vodicích psů pro nevidomé