Olomoučtí přírodovědci chtějí pomocí online dotazníku bojovat s přemnoženými komáry

23. srpen 2023 11:55

Přírodovědci olomoucké univerzity mapují v těchto dnech výskyt komárů v lužních lesích Litovelského Pomoraví. Využívají k tomu online dotazník, který vytvořili. O spolupráci prosí veřejnost. Data z dotazníků poslouží k dalším opatřeních proti obtížnému hmyzu

Takovýto typ dotazníkového šetření je unikátní. „Dívali jsme se na internet a nikdy jsme žádnou takovou pocitovou mapu nebo mapu, kde by lidé zakreslovali aktivitu komárů, minimálně v Česku nenašli,“ doplňuje geoinformatik, Jan Brus.

Starostka obce Náklo Hana Závodná vyvěšuje informační leták

S pomocí nejnovějších vědeckých poznatků, vzniknou postupy, které by měly minimalizovat každoročně se opakující kalamitní stavy komárů. „Cílem je identifikovat lokality, ve kterých máme hodně lidí a současně tyto lidi aktivita komárů hodně trápí. Výsledky budeme porovnávat a na základě toho potom mohou obce mnohem efektivněji aplikovat postřiky proti komárům,“ říká koordinátor projektu, Jaroslav Burian.

Jak se do průzkumu zapojit?

Dotazník je krátký a jeho vyplnění by nemělo zabrat víc než pět minut. Olomoučtí geoinfomatikové proto žádají obyvatele a návštěvníky Litovelského Pomoraví, aby jejich odpovědi byly co nejpřesnější a nejpravdivější. Účast v průzkumu je anonymní.
Dotazník je možno vyplnit i on-line a je k dispozici na webových stránkách ZDE.

Přírodovědci počítají, že se do on-line dotazníku zapojí řádově tisícovky lidí. Sběr dat končí 30. září.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Autorka textu: Sabina Müllerová

Spustit audio

Související