Olomoučtí přírodovědci spolupracují s Japonci v oblasti kvantové optiky
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého navázala spolupráci s Tokijskou univerzitou v oblasti kvantové optiky. Olomoucké pracoviště teoreticky navrhuje nové metody elektro-optické kontroly šumu světla, v zemi vycházejícího Slunce se pak testují na experimentálním zařízení, které nemá ve světě obdoby.
Podle garanta Radima Filipa je tento česko-japonský projekt s názvem Kontakt v tuzemsku jedinečný. "Byl vybrán v poměrně velmi náročné soutěži, protože v České republice se ve všech vědních oblastech ročně vybírají pouze tři projekty s Japonskem. Nyní se chýlí druhý rok toho našeho projektu. Jde o jeho závěr. My už nyní v podstatě máme materiál, který budeme moci použít při žádosti o nový projekt Kontakt, který má naši spolupráci s Japonci dál potvrdit a v dalších letech prohloubit," uvedl Filip.
Zatím posledním převratným výsledkem japonského týmu z Tokijské univerzity je teleportace jediného fotonu. V rámci projektu Kontakt pro ni olomoučtí přírodovědci připravovali teoretickou analýzu.
Blanka Mazalová
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Oči pro pláč a dál nic.‘ Slíbili rekonstrukci hotelu a důchodce obrali o miliony, teď je policie obvinila
-
Dvě hodiny jsem dělal mrtvého, abych přežil Bataclan, říká kreslíř. U soudu byl jen párkrát
-
Fiala: Zeman ve středu jmenuje Balaše z hnutí STAN ministrem školství. V úterý se s ním sejde
-
Ruské rakety dopadly na ukrajinský Kremenčuk. Zasáhly nákupní středisko, kde bylo přes tisíc lidí