Olomoučtí radní chtějí koupit za 398 milionů korun administrativní budovu Namiro. Úředníci jsou tu zatím v nájmu

28. leden 2024

Vedení olomoucké radnice chce za 398 milionů korun koupit administrativní část a parkoviště budovy Namiro. Od roku 2013 si v ní magistrát pronajímá za 20 milionů korun ročně kanceláře pro své úředníky. 

Nákup zatím schválili radní, s konečnou platností o investici rozhodnou zastupitelé. Uvedl to Tomáš Pejpek z koalice ProOlomouc a Pirátů.

V nemovitosti jsou kromě kanceláří i obchody či byty, které mají své vlastníky. Město si v administrativní části budovy pronajalo v roce 2013 na 20 let zhruba 6400 metrů čtverečních kancelářských prostor. Přestěhovalo do nich úředníky, kteří tehdy měli kanceláře v několika historických budovách v centru Olomouce. Radnice tyto budovy prodala. 

Město za pronájem kancelářských prostor v objektu Namiro ročně platí zhruba 20 milionů korun. "Podpořili jsme nákup Namiro. Je lepší objekt vlastnit, než platit absurdní nájemné," uvedlo na sociálních sítích hnutí ProOlomouc, které je součástí radniční koalice.

V uplynulých letech město podle ProOlomouc obdrželo dvakrát nabídku na odkup budovy Namiro, radnice navíc neúspěšně hledala i jiné možnosti budov pro magistrátní úředníky. V úvahu připadá i využití části Hanáckých kasáren, které ale stále vlastní stát a dosud nebyla zadána studie jejich využitelnosti.

"Ze srovnání parametrů všech dostupných variant vychází ekonomicky nejlépe nabídka na odkup budovy Namiro za necelých 400 milionů korun. Přes výhrady k objektu, od jeho neslavné historie, přes složité spoluvlastnictví až po fakt, že Namiro má daleko do kvalitní veřejné administrativní budovy, jsme podpořili záměr jeho nákupu. Je lepší splácet vlastní majetek, než zaplatit dalších minimálně 260 milionů za nájem a na konci nemít nic," uvedlo hnutí ProOlomouc.

autor: Blanka Mazalová | zdroj: ČTK
Spustit audio