Olomoučtí vědci vrátí sílu antibiotikům díky nanočásticím stříbra
V České republice lidé každý rok otevřou 15 milionů balení antibiotik. Váží přibližně 70 tun. Jednou z největších hrozeb medicíny je proto odolnost bakterií vůči těmto lékům. S řešením přišli olomoučtí vědci. Účinnost antibiotikům vrátí pomocí nanočástic stříbra.
„Můžeme mluvit o soumraku, o nadcházejícím konci antibiotické éry medicíny. Jsou to zatím spíše jenom úvahy, ale musíme to brát velmi vážně,“ varuje děkan olomoucké lékařské fakulty Milan Kolář před velkým medicínským problémem.
Před sedmi lety se proto spolu s kolegy z přírodovědecké fakulty pustil do řešení. Vzali známá a dnes už často neúčinná antibiotika a přidali k nim ve velmi malé koncentraci nanočástice stříbra. Výsledek? Doslova zázrak - účinky antibiotik se vrátily. „Antibiotikum, které už ztratilo účinnost, najednou zázračně obnovuje svoji aktivitu, a to je kouzelné,“ vysvětluje Kolář.
Přípravek obsahující směs antibiotika a nanočástic stříbra čeká patentování na Úřadu průmyslového vlastnictví České republiky. Přínos je především v tom, že tyto léky opětovně vykazují antibakteriální účinek i vůči bakteriím, na které antibiotikum bez této příměsi nezabíralo vůbec nebo jen zčásti.
Navíc to v praxi umožní používat menší dávky antibiotik v kombinaci se stříbrem. Snižuje se tak riziko vedlejších účinků. „Velmi důležité je to, že koncentrace nanočástic stříbra, která se do kombinace dává, je strašně nízká,“ dodává Kolář.
Výzkum olomouckých vědců by mohl znamenat pro medicínu významný krok. Zatím ale ověřili princip v laboratořích a čeká je další testování na zvířatech. „My jsme udělali jenom první krok. Teď musí začít pokusy na zvířatech, potom fáze in vivo a tak dále. Čili je to přece jenom ještě běh na dlouhou trať, ale každopádně se tady otevřela možnost zachovat účinnost antibiotik,“ uzavírá Kolář.
Olomoučtí vědci nejsou jediní, kteří s účinky stříbra experimentují. O podobné se snaží například experti z Bostonské a Harvardské univerzity nebo liberečtí vědci. Olomoučtí badatelé jdou ale svébytnou metodou a zpracováním.
Antibakteriální účinky stříbra nejsou totiž ničím novým. Už Římané používali nádoby ze stříbra nebo házeli stříbrné mince do mléka, aby vydrželo déle čerstvé. Olomoučtí vědci věří ve využití antiobitik se stříbrem nejen v humánní, ale i veterinární medicíně, zdravotnických pomůckách a materiálech či v kosmetice.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jako proslov kapitána Titaniku, komentuje Fialův projev Havlíček. ‚Balzám na duši,‘ hodnotí Pekarová
-
DOKUMENT: Nevěřme prodavačům strachu. Posílají nás k východnímu autoritářství, řekl premiér Fiala
-
Autokracie není efektivnější. Loď plná bláznů dopluje do cíle rychleji než totalita, věří Sedláček
-
V Česku bylo letos víc než tisíc stoletých lidí. Česká populace stárne, poukazují demografové