Olomoučtí vědci vyvinuli unikátní přístroj na měření odolnosti rostlin vůči vysokým teplotám

Petr Illík a Martina Špundová z Centra regionu Haná
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Illík a Martina Špundová z Centra regionu Haná

Přístroj, který za pár minut pozná rostliny odolné vysokým teplotám, vyvinuli olomoučtí biofyzici. Připravený je i ke komerčnímu využití, především pro zemědělce a šlechtitele při výběru vhodné odrůdy v současné době výrazných klimatických změn. Oproti starším metodám je měření mnohem rychlejší.

Na oddělení biofyziky Centra regionu Haná, v jedné z laboratoří před sebou vidím počítač, monitor, klávesnici. A ten počítač je taková malá krabička. Co umí, upřesňuje biofyzik Petr Illík: „Je to krabička, která má v sobě počítač, ale zároveň umí měřit termostabilitu rostlin.“

Jak měření probíhá, vysvětluje spoluautorka projektu Martina Špundová. „Ovládání a vlastní měření je velice jednoduché. Spočívá v tom, že se oddělí kousek listu, dá se do speciálního držáku, ten se vloží do kyvety s deionizovanou vodou a spustí se měření. Software zařídí celý průběh měření a nakonec vyhodnotí kritické teploty,“ uvedla vědkyně.

Výhodou oproti dosavadním technikám je podle vedoucího projektu Petra Ilíka rychlejší, jednodušší a také komplexnější měření. „Celé měření trvá kolem 25 minut, zatímco ty předešlé techniky byly daleko časově náročnější. Trvalo to třeba několik hodin nebo i dnů,“ dodává Illík.

Zemědělec či šlechtitel může díky přístroji vybrat tu správnou rostlinu vzhledem ke klimatickým podmínkám. „Umožňuje srovnávat nejenom odrůdy rostlinného druhu, ale i druhy mezi sebou, takže je možné vybrat vhodnou rostlinu pro danou lokalitu,“ říká biofyzik.

Měřením vysokoteplotní odolnosti rostlin se olomoučtí biofyzici zabývají už zhruba 25 let. Jejich univerzální přístroj nemá podle Ilíka na současném trhu konkurenci, zvlášť díky jednoduché obsluze. Po dokončení měření program totiž automaticky vyhodnotí kritické teploty a uživatel vše pohodlně sleduje na monitoru.