Olomoučtí zahradníci se připravují na jaro. Pomáhají jim místní studenti i brigádníci ze zahraničí

13. únor 2018
Primule v olomouckém skleníku už kvetou

Zatímco na horách ještě vládne zima, na Hané už se zahradníci připravují na příchod jara. V Olomouci jim ale práci ztěžuje nedostatek lidí. Brigádníky si proto vozí ze Slovenska a Ukrajiny. Teď jim nově pomáhají i studenti zdejší zemědělské školy.

S ředitelem olomouckého zahradnického centra Jiřím Komzákem jsme vstoupili do obrovských skleníků. „Právě stojíme na množárně, kde zakořeňujeme řízky. Velmi rychle je musíme napíchat tady do těch pěstebních plat, kde nám zakoření a následně jsou vysazovány do květináčů,“ vysvětluje.

Renáta Matoušová působí jako učitelka odborného výcviku na Střední škole zemědělské a zahradnické Klášterní Hradisko. Její studenti se zapojili do provozu skleníku. „Začíná sezóna, takže je teď hodně práce. Máme takovou spolupráci, máme žáky jak na prodejně, tak na provozu, v různých sklenících. Začíná to teď od těch výsevů, přes vychování a později hrnkování,“ říká Matoušová.

Jednou ze studentek, které sem chodí na praktický výcvik, je Marcela Švrdlíková. „Je toho hrozně moc. Musíme přemnožovat řízky, abychom měli další na množení,“ popisuje svou práci.

Zahradnice při práci v tzv. množárně

Profesionálním zahradníkům tu ale nepomáhají jen studenti. Na výpomoc si do Olomouce zvou i brigádníky ze zahraničí. „Zahradnictví je hodně o sezónních pracích, takže jaro je u nás vždy velmi hektické a musíme zaměstnávat hodně brigádníků. Samozřejmě brigádníci se shání hůř a hůř, takže nám trochu vytrhávají trn z paty pomocníci ze Slovenska a z Ukrajiny,“ komentuje Jiří Komzák.

Tady v olomouckých sklenících nemnoží jen květiny, ale chystají i zeleninové přísadby. Zájem o ně je rok od roku vyšší. „V loňském roce jsme navýšili výrobu v tržbách o 30 procent, letos plánujeme další navýšení. Nicméně skleníky nám začínají být malé, takže už teď vím, že budeme bojovat s místem. Bude záviset na počasí a na prodeji, jak rychle se nám budou skleníky uvolňovat, abychom mohli sázet další rostliny,“ uzavírá ředitel centra.

Jako první tradičně míří do obchodů především primule, bramboříky a pelargonie.