Ondřej Hejma: Při oslovení skladatel se pýřím, vždyť ani pořádně neznám noty

13. říjen 2020

Největší audioportál na českém internetu

Ondřej Hejma | Foto: Jana Myslivečková, Český rozhlas, Český rozhlas

Ondřej Hejma hostem Luboše Xavera Veselého

Hudebník, moderátor, glosátor a frontman skupiny Žlutý pes Ondřej Hejma je muž mnoha povolání. Veřejnost ho zná nejvíce jako rockera, i když původně měl být matematikem. Nakonec vystudoval na vysoké škole angličtinu, která ho k muzice přivedla.

O Ondřeji Hejmovi se říká, že je mužem big beatu, což je vzhledem k tomu, že „šakalí léta“ zažil doslova na vlastní kůži, celkem pochopitelné. Dokonce se narodil přibližně ve stejné době jako známý pražský hotel International, který je symbolem filmu Šakalí léta. „Vyrůstal jsem v Podbabě, dá se říci, že společně právě s tímhle hotelem. Viděl jsem z balkonu jako mimino, jak ho staví, jak roste. Autor Šakalích let Petr Šabach měl hotel ještě blíže, nějakých 200 metrů. Se zmíněným Petrem jsem se kamarádil a spolu jsme také podlehli hudbě šedesátých let,“ vzpomíná Ondřej Hejma.

K muzicírování se Ondřej Hejma, který v mládí prý příliš hudebně nadaný nebyl, dostal nakonec oklikou. Jeho otec byl právník a on sám byl předurčen k tomu, aby studoval matematiku, ve které vynikal. Nakonec ale vystudoval jazyky, hlavně angličtinu, která ho k hudbě dovedla. „Začal jsem studovat jazyky a nikdy jsem toho nelitoval. Mohl jsem díky nim porozumět anglickým textům písní a byl jsem ztracený. Moje modla byl tenkrát Bob Dylan a po něm samozřejmě přišli další. Šedesátá léta byla hudebně krásná a já jsem z nich cítil hlavně Ameriku, ta mě fascinovala.“

Václavu Klausovi v Americe utekl

Milovanou Ameriku navštívil Ondřej Hejma mnohokrát, jednou dokonce jako člen delegace Václava Klause v době, kdy ten byl naším prezidentem. „Václav Klaus mě vzal s sebou do New Yorku, kde se konalo zasedání OSN, protože jsem překládal jeho knihy a měl jsem se zúčastnit propagace jedné z nich. Já jsem mu ale z delegace zdrhnul, nebyl jsem ani v OSN a místo toho jsem šel za svými kamarády,“ směje se Ondřej Hejma a dodává: „S uvedením knihy jsem mu ale samozřejmě pomohl, a protože Klaus je velký milovník jazzu, doprovodil jsem ho i na několik večerních koncertů.“

Evropanka Blanka

Českou hudební scénu dobyl Ondřej Hejma s kapelou Žlutý pes v sametovém období devadesátých let. Z té doby také pochází jedna z jejich nejslavnějších písní - Sametová. Za skladatele se ale Ondřej Hejma nepovažuje: „Já se u toho oslovení pýřím, vždyť pořádně neznám ani noty. Každý kytarista totiž funguje hlavně ve značkách, harmonii si staví na akordech a melodie z něj musí vytrysknout. Sametová devadesátá léta byla skvělá, to jsme prorazili, pak se to trochu utlumilo a rozjela to znovu písnička Modrá je dobrá, která je dobrá pořád. Mám radost, že ji v rádiích stále hrají.“

Od skládání písní si Ondřej Hejma posledních patnáct let odpočinul a věnoval se více moderování televizních pořadů a psaní knih. Teď své fanoušky jistě potěší. „Měl jsem dlouhou pauzu, ale před pěti lety jsem si pořídil novou kytaru, začal na ni brnkat a rozhodl se, že ještě něco udělám. Když teď po patnácti letech slyším z rádia svoji novinku, píseň Evropanka Blanka, jsem z toho dojatý.“

Zanedlouho oslaví Ondřej Hejma kulaté životní výročí. Co k němu nadělí sobě a hlavně svým fanouškům, to zjistíte při poslechu záznamu pořadu.