Opravy Jihoslovanského mauzolea v Olomouci pokračují. Objeví se v něm i jména pohřbených vojáků

12. červenec 2018
Olomouc získala Jihoslovanské mauzoleum do svého vlastnictví v roce 2015

Kapli Mauzolea jugoslávských vojínů v olomouckých Bezručových sadech skryje lešení. Začíná další část oprav místa posledního odpočinku více než tisícovky jugoslávských vojáků, kteří během první světové války zemřeli v moravských vojenských nemocnicích. Kulturní památka desítky let chátrala. K opravám se totiž nástupnické státy Jugoslávie neměly a město se o mauzoleum muselo dokonce soudit. Ostuda Olomouce, jak mauzoleu místní říkali, se stává novým turistickým cílem.

Děravé dřevěné dveře do kaple otevírá náměstek primátora Ladislav Šnevajs z KDU-ČSL. Vstupujeme dovnitř. „V roce 100. výročí ukončení první světové války konečně bude mauzoleum ve stavu, za který se nebudeme muset stydět,“ říká.

To bude ale až na podzim. Zatím se kolem vstupu válí odpadky a prázdné lahve. „Je to ostuda Olomouce. Právě od kamerového systému, který bude napojen na městskou policii, si slibujeme, že bude probíhat jednak nepřetržité monitorování památky, a v případě, že bude potřeba jakýkoliv úklid nebo zásah, bezprostředně poté, co bude na kameře zjištěno, že k něčemu došlo, budou udělena příslušná opatření,“ popisuje Šnevajs.

Mauzoleum v Bezručových sadech považují místní za ostudu Olomouce

Do listopadu by dělníci měli opravit vnější část kaple s kopulí v byzantském stylu. Do jara pak restaurátoři obnoví i původní fresky uvnitř. „Bude zde nezbytný nábytek nebo interiérové vybavení kaple. Předpokládáme, že to bude dokončeno v první polovině roku 2019,“ dodává náměstek.

Jihoslovanské mauzoleum podle Ladislava Šnevajse láká stále víc turistů. „Hledají zde své předky, proto chceme umístit v mauzoleu seznam všech vojáků, kteří jsou zde pohřbeni. Nám se podařilo v archivu v Bělehradě kompletní seznam najít, známe nejen jména, ale i místa narození, zařazení u vojska a další osobní údaje vojáků. Myslíme si, že alespoň jejich jména s místem narození by zde někde na vhodném místě v mauzoleu byla,“ uvedl.

Před třemi lety se po soudním rozhodnutí stalo majitelem kulturní památky město Olomouc. Vzápětí začalo s opravami celkem za 18 milionů korun. Jako poslední přijde na podzim příštího roku na řadu krypta. Ostatky víc než tisícovky jugoslávských vojáků specializovaná firma vyzvedne, zdokumentuje a po opravě krypty pietně uloží zpátky na jejich místo.