Opravy kostelů jako každoroční rodinná tradice. Tentokrát si tři bratranci vybrali ten v České Vsi

22. srpen 2023 09:51

Střecha kostela svatého Josefa v České Vsi na Jesenicku se dočkala rekonstrukce. Postarala se o ni trojice bratranců, kteří mají v civilní životě jiné zaměstnání. Jednou ročně si ale vyberou v rámci dobrovolnictví některý z kostelů a pomůžou s jeho údržbou.

„Máme za sebou, tuším, čtyři věže. Začínali jsme v Prostějově, potom bylo Jedlí a Klášterec,“ vyjmenovává Dominik Liberda, který je ředitelem základní školy v nedalekém Jeseníku.

Vždycky se nějaká věž vybere a uděláme kus práce.
Martin Glogar

Společně s bratranci Martinem a Lukášem pracuje na střeše jedné z věží zavěšený na laně několik desítek metrů nad zemí. „Jdeme do toho s tím, že je potřeba renovovat plechy. Životnost nátěru už vypršela, takže to na těch věžích loupeme a budeme tam dávat nový nátěr,“ popisuje Dominik Liberda.

Další z bratranců, Martin Glogar, je lidoveckým místostarostou městské části Brno-Sever. „Já to dělám, protože jednak je to smysluplná práce na čerstvém vzduchu a samozřejmě velkým bonusem je to, že ty dělám tady s lidmi, které mám rád a kteří mě inspirují. Takže je to jednou za rok taková tradice, že se vždycky nějaká věž vybere a uděláme kus práce,“ zmiňuje Martin Glogar.

Tři bratranci dobrovolně opravují střechu kostela v České Vsi

V tradici chce rodina pokračovat. Kam vyrazí příště, ale zatím neví.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související