Ořechy vlašské, lískové i mandle. Jsou nejenom chutné, ale také zdravé

Když naše babičky hledaly ve spíži nějakou pochutinu, zpravidla sáhly po sušeném ovoci nebo ořeších. Právě ořechy jsou nejenom chutné, ale také zdravé. Jsou dobré na srdce, snižují krevní tlak i škodlivý cholesterol a prospívají naší nervové soustavě.

Neměli byste na ně zapomínat, ani když chcete zhubnout. Spolehlivě zaženou chuť na něco dobrého. Na paměti ale mějte, že ani s ořechy se to nemá přehánět. A jaké ořechy se u nás konzumují nejčastěji? Mezi stálice patří ořechy vlašské, lískové i mandle. A do módy opět přicházejí téměř zapomenuté jedlé kaštany. Ty se v našich zemích jí už celá staletí. Můžete je vařit i péct. Věřte, že prospívají srdci i nervům. 

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová